Piątek 2024.04.26 Imieniny: Marii, Marzeny Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Satelita zestrzelony
2008-02-21
Uszkodzony satelita szpiegowski USA 193 zestrzelony! Dziś nad ranem polskiego czasu amerykańska marynarka wojenna dokonała udanej próby strącenia statku kosmicznego, nad którym utracono kontrolę. Z pokładu krążownika USS Lake Erie stacjonującego na Pacyfiku wystrzelono rakietę, która przechwyciła cel 250 km nad Ziemią.
więcej
Zobacz zanim spadnie...
2008-02-20
Wciąż nie wiadomo gdzie i kiedy spadnie uszkodzony amerykański satelita szpiegowski USA 193. W strefie spadku znajduje się Polska, a skoro tak, to warto zapolować na obiekt zanim on zapoluje na nas… Satelity wyglądają jak gwiazdy. W sprzyjających warunkach gołym okiem jesteśmy w stanie dostrzec ich nawet kilkanaście na godzinę. Suną wolno wśród konstelacji przemierzając niebo w kilka minut. Najlepiej śledzić je z dala od silnych świateł, na otwartym terenie i kiedy niebo zrobi się całkowicie ciemne.
więcej
Satelita spada z nieba
2008-02-15
Czy uszkodzony amerykański satelita szpiegowski spadnie na Polskę? - to najważniejsze pytanie, które stawiają sobie nie tylko znawcy astronautyki i techniki wojskowej. Cały kraj zelektryzowała wiadomość o planowanym zestrzeleniu satelity US193, którego szczątki mogą spaść na Polskę. Pierwotnie zakładano, że amerykańskie wojska rakietowe podejmą taką próbę w przyszłym tygodniu, po powrocie z orbity promu Atlantis (20 lutego), jednak istnieje możliwość strącenia satelity w ciągu 3-4 najbliższych dni.
więcej
Prawie Układ Słoneczny
2008-02-15
Słońce, Jowisz i Saturn – tak wygląda układ planetarny odkryty przez międzynarodowy zespół astronomów pod kierunkiem uczonych z Uniwersytetu Warszawskiego. Odkrycia dokonano w ramach projektu OGLE, którego celem jest poszukiwanie pozasłonecznych planet metodą tzw. mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Zjawisko polega na okresowym pojaśnieniu gwiazdy, kiedy na jej tle przechodzi obiekt o pewnej masie. Jest to bardzo rzadkie zjawisko obserwowane w jednym przypadku na milion badanych gwiazd.
więcej
Beatlesi w kosmosie
2008-02-08
The Beatles są absolutnym fenomenem popkultury. Blisko 40 lat po rozpadzie zespołu ich piosenki wciąż obecne są w radiu, telewizji i wciąż nieźle się sprzedają. A za sprawą NASA Beatlesi są już nawet w kosmosie! Po raz pierwszy za pomocą anteny służącej do podsłuchiwania Wszechświata uczeni nadali w kosmos piosenkę. Wybór The Beatles był nieprzypadkowy, bo to przecież najsłynniejszy zespół w dziejach, a w dyskografii ma piosenkę pod wiele mówiącym tytułem "Across the Universe".
więcej
Dotknąć niewidzialne…
2008-01-31
Ileż razy oglądamy cudowne zdjęcia równie cudownego Wszechświata zachwycając się jego pięknem…? Jesteśmy szczęściarzami... Dzięki uczonym z NASA osoby niewidome i słabo widzące także otrzymały możliwość… oglądania kosmosu za sprawą książki Touch the Invisible Sky. Album został opracowany w języku Braille’a.
więcej
Merkury odkryty na nowo!
2008-01-18
Sonda MESSENGER przesłała zdjęcia nieznanej dotąd półkuli Merkurego! 14 stycznia statek przeleciał zaledwie 200 km nad powierzchnią najbliższej Słońcu planety. To pierwszy przelot w pobliżu Merkurego po 33 latach przerwy. Nie do wiary, ale na początku XXI wieku w Układzie Słonecznym była planeta, której dotąd nie oglądaliśmy w całości. Merkury jest bardzo trudny do zaobserwowania z Ziemi; podobno sam Mikołaj Kopernik nigdy go nie widział...
więcej
Noworoczna kometa!
2008-01-02
Jeszcze nie opadły emocje po niespodziewanej eksplozji komety Holmesa, a miłośnicy astronomii mają nową atrakcję: kometę Tuttle! Gość na wieczornym niebie jest jednym z najlepiej poznanych obiektów tego typu. Odkrył go francuski astronom Pierre Mechain w 1790 roku. Kometa Tuttle należy do tzw. komet krótkookresowych. Obiega Słońce w ciągu nieco ponad 13,5 roku. Będąc stosunkowo blisko Ziemi kometa szybko zmienia położenie wśród gwiazd, co oznacza że będzie dla nas dostępna tylko do połowy stycznia.
więcej
Kryjówka św. Mikołaja odkryta!
2007-12-06
Uczeni znaleźli kryjówkę Świętego Mikołaja! Święty "od prezentów" ukrywa się w gwiazdozbiorze Oriona, konkretnie - w Wielkiej Mgławicy znanej pod numerem katalogowym M42! Międzynarodowy zespół astronomów za pomocą obserwatorium rentgenowskiego XMM-Newton należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej odkrył w gwiazdozbiorze Oriona olbrzymią chmurę niezwykle gorącego gazu. Uwagę naukowców zwrócił niezwykły wygląd obłoku, kształtem przypominającego sylwetkę Świętego Mikołaja!
więcej
Express 5000 razy
2007-11-28
Kiedy w pogodny wieczór patrzymy na wschodnią część nieba, uwagę przykuwa intensywnie świecący czerwonawy punkt. Wyróżnia się na tle gwiazd i dobrze, bo gwiazdą nie jest. To Mars. Właśnie tam mija niecodzienny jubileusz… 23 listopada europejska sonda Mars Express po raz 5000 okrążyła Marsa. Na osiągnięcie takiego wyniku potrzebowała około 4 lat. Sonda dotarła na orbitę marsjańską w Boże Narodzenie 2003 r. po półrocznej podróży z Ziemi.
więcej
Hubble patrzy na Holmesa
2007-11-22
Kometa Holmesa urasta do miana największej sensacji na niebie 2007! Budzi tak wielkie zainteresowanie uczonych, że postanowili skierować nań oko Teleskopu Kosmicznego Hubble’a. Ale po kolei… Pan Holmes był ceniony ze względu na przymioty swego umysłu. Myślał ściśle, był uważnym obserwatorem, a z obserwacji umiał wydedukować należyte wnioski. Świat usłyszał o nim w 1892 roku, kiedy ukazała się książka "Przygody Sherlocka Holmesa". W tym samym roku bowiem pan Holmes odkrył kometę.
więcej
Pięć planet i…
2007-11-07
Amerykańscy astronomowie odkryli planetę w najliczniejszym pozasłonecznym układzie planetarnym. Gwiazdę 55 Cancri, wokół której krąży już pięć ciał można podziwiać nawet z pomocą niewielkiej lornetki. Właściwie nie ma tygodnia, by świat nauki nie ogłosił odkrycia planety poza Układem Słonecznym. Obecnie znamy ich już ok. 250.
więcej
Asteroida z gimnazjum
2007-11-06
Cztery gimnazjalistki z Torunia odkryły asteroidę! Uczennice II klasy Zespołu Szkół im. prof. Stefana Banacha są najmłodszymi odkrywczyniami planetoidy w Polsce! Patrycja Hyjek, Weronika Jagielska, Ania Wronka i Ola Zielińska biorą udział w programie "International Asteroid Search Campaign". W ramach edukacyjnej kampanii uczniowie z wielu krajów mają dostęp do największych teleskopów na świecie. Do udziału w polowaniu na asteroidy namówił dziewczęta nauczyciel fizyki, Bogdan Sobczuk.
więcej
Rovery jeżdżą nadal
2007-10-18
Marsjańskie roboty Spirit i Opportunity mają się tak świetnie, że po raz piąty przedłużono ich misję! Oba łaziki osiadły na Marsie w styczniu 2004 roku i pierwotnie miały pracować 90 dni; właśnie mija ich ponad 1300! Przetrwały surowe marsjańskie zimy i trwające wiele tygodni burze pyłowe; ostatnia dokuczała maszynom w sierpniu br. - Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy nadal eksplorować Marsa.
więcej
50 lat ery kosmicznej
2007-10-04
Pół wieku temu ludzkość opuściła Ziemię. Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę Ziemi: SPUTNIK 1. Była to kula złożona z 4 anten i 2 nadajników radiowych. Sygnały SPUTNIKA mogli odbierać radioamatorzy z całego świata; tylko mało który o tym wiedział. Ale… w świecie astronautyki wiadomość o radzieckich planach rozeszła się lotem błyskawicy.
więcej
Jaskinie na Marsie
2007-09-26
Amerykańska sonda Mars Odyssey, od 2001 roku krążąca na okołomarsjańskiej orbicie, wykryła na powierzchni planety tajemnicze otwory, które mogą być wejściami do jaskiń. To pierwsze tego rodzaju odkrycie na Marsie. Uczeni natrafili na geologiczną sensację studiując zdjęcia zbocza wulkanu Arsia Mons wykonane przez sondy Mars Odyssey i Mars Global Surveyor. Przy pomocy kamery podczerwonej pracującej na pokładzie Odyssey zbadano dzienną i nocną temperaturę terenu. Okazało się, że...
więcej
Planeta której nie powinno być
2007-09-19
Międzynarodowa grupa astronomów odkryła planetę, która przetrwała eksplozję swojej gwiazdy macierzystej. Krótko mówiąc – znajduje się tam, gdzie nie powinno jej być! Odkryta planeta znajduje się w układzie, którego gwiazda centralna pod wieloma względami przypominała kiedyś Słońce, jednak obecnie jest podkarłem. Naukowa sensacja, której współautorami są polscy astronomowie z Krakowa i Warszawy, została opublikowana w prestiżowym piśmie "Nature".
więcej
Doktor Queen
2007-09-19
Brian May - gitarzysta legendarnego brytyjskiego zespołu rockowego Queen zostanie doktorem astronomii! W ten sposób May ukończy rozpoczęte blisko 40 lat temu doktoranckie studia astronomiczne. Brian May rozpoczął prace nad doktoratem z astronomii w 1971 roku. Jako doktorant londyńskiego Imperial College prowadził obserwacje na Wyspach Kanaryjskich. Młody astronom zrezygnował jednak z pracy naukowej i postanowił poświęcić się muzyce.
więcej
Największe uszy na Wszechświat
2007-09-19
Europa się buduje. I to wysoko: aż na 5000 metrów! W wysokich Andach Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) konstruuje potężne ucho do słuchania Wszechświata. Projekt nazywa się ALMA. Za blisko miliard Euro na płaskowyżu niedaleko San Pedro de Atacama powstanie system pięćdziesięciu 12-metrowych anten do odbioru radiowych.
więcej
Nadciąga deszcz…
2007-08-30
…meteorów. Ostatni weekend wakacji 2007 może dostarczyć nam nie lada wrażeń! Oby pogoda dopisała… Rój Alfa Aurygidów znany jest od lat 30. XX wieku. W zasadzie niczym się nie wyróżnia – jego maksimum to 5 do 10 meteorów na godzinę; tylko kilkakrotnie obserwowano wzmożoną aktywność roju. Aurygidy spadają na przełomie sierpnia i września. Uczeni wyliczyli, że w tym roku Ziemia wpadnie w chmurę drobin kosmicznej materii, co zaowocuje deszczem "spadających gwiazd"!
więcej
Ciemność widzą…
2007-08-02
Amerykańskie łaziki Spirit i Opportunity, które od ponad 3 lat lat badają Marsa, przetrwały niedawne, blisko miesięczne burze pyłowe na Czerwonej Planecie. Ale nie bez szwanku… Ciemno wszędzie, zimno wszędzie - co to będzie? Parafraza naszego Wieszcza ma wiele wspólnego z dramatyczną sytuacją obu robotów. Gigantyczna piaszczysta zawierucha rozszalała się z początkiem lipca stopniowo obejmując większość powierzchni Marsa!
więcej
Na spotkanie z kosmiczną przeszłością
2007-06-27
Planetoidy - skalne bryły krążące między orbitami Marsa a Jowisza są budulcem, z którego miała powstać duża planeta. Ale nie powstała. Pozostał za to kosmiczny gruz pamiętający narodziny Układu Słonecznego. Na początku lipca 2007 startuje misja Dawn, której celem są największe planetoidy: Westa i Ceres. Misja Dawn zasługuje na uwagę z kilku powodów. Po raz pierwszy sonda wysłana z Ziemi wejdzie na orbitę dużej planetoidy, na której spędzi kilka miesięcy, po czym poleci na spotkanie kolejnej planetki...
więcej
Na Marsa na sucho
2007-06-23
Podobno człowiek, który jako pierwszy postawi stopę na Marsie już się narodził. Szuka go Europejska Agencja Kosmiczna… Projekt nazywa się Mars 500 i ma na celu wyselekcjonowanie osób nadających się do najtrudniejszej misji w dziejach ludzkości. Oczywiście trudno zakładać, że uczestnicy eksperymentu polecą na Marsa, ale kto wie…? Tak czy inaczej - Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poszukuje kandydatów do symulowanej misji na Marsa.
więcej
Zobacz Międzynarodową Stację Kosmiczną
2007-06-13
W czerwcu dni są najdłuższe, noce najkrótsze, a niebo w nocy nie robi się czarne. Widać tylko najjaśniejsze gwiazdy i planety. Co tu robić? Upolować stację kosmiczną! Na niebie zawsze dzieje się coś ciekawego. Niby jest spokojnie, aż tu nagle… Od zachodu coś nadlatuje… Tak jakby jedna z gwiazd oderwała się od firmamentu i majestatycznie ruszyła w naszą stronę. Nie jest to gwiazda spadająca, bo przecież leci, leci i spaść nie chce za żadne skarby. Co to jest...?
więcej
Pierwsza mapa gwiazdy podobnej do Słońca.
2007-06-06
Nie od dziś wiadomo, że gwiazdy są kulami rozżarzonego gazu. Nie mają stałej powierzchni, zatem trudno wyobrazić sobie sporządzenie mapy takiego obiektu. Próżno szukać w sklepach mapy Słońca, prawda? A jednak... Amerykańscy astronomowie uzyskali pierwszy obraz powierzchni gwiazdy podobnej do Słońca. Tą gwiazdą jest dobrze widoczny na nocnym niebie Altair w konstelacji Orła. Stanowi dolny wierzchołek Trójkąta Letniego, który przez całe wakacje wznosi się wysoko nad południowym widnokręgiem.
więcej
«««  1 | 2 | 3 | 4  »»»  
Archiwum aktualności
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry