Środa 2024.12.04 Imieniny: Barbary, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Kryjówka św. Mikołaja odkryta!
2007-12-06
    Uczeni znaleźli kryjówkę Świętego Mikołaja! Święty "od prezentów" ukrywa się w gwiazdozbiorze Oriona, konkretnie - w Wielkiej Mgławicy znanej pod numerem katalogowym M42!

    Międzynarodowy zespół astronomów za pomocą obserwatorium rentgenowskiego XMM-Newton należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej odkrył w gwiazdozbiorze Oriona olbrzymią chmurę niezwykle gorącego gazu. Uwagę naukowców zwrócił niezwykły wygląd obłoku, kształtem przypominającego sylwetkę Świętego Mikołaja!

    Naukowa sensacja polega jednak na tym, że gorący gaz wypełnia rejon mgławicy Oriona, który na podstawie dotychczasowych obserwacji był uznawany za próżnię. Najnowsze obserwacje wykonane kamerą EPIC na pokładzie kosmicznego obserwatorium XMM-Newton wskazują co innego. Dla obserwatora w okolicach Ziemi większość promieniowania rentgenowskiego pochodzącego od gazu o wysokiej temperaturze jest pochłaniana przez znajdującą się przed nim warstwę gazu o niższej temperaturze. Ta zimniejsza warstwa jest rodzajem matrycy lub szablonu przypominającego sylwetkę Świętego Mikołaja, który "nałożony" na - dotąd niewidoczną – materię tworzy optyczne złudzenie.

    Mgławica w Orionie jest najbliższym Ziemi rejonem, w którym powstają nowe gwiazdy. Wiatry pochodzące ze znajdujących się tam super-masywnych gwiazd, zderzając się ze skupionym w mgławicy gazem, powodują podgrzanie materii do temperatur wynoszących miliony stopni. Odkryta przez astronomów gorąca chmura gazu może być efektem właśnie takiego zjawiska, a jego "sprawcą" jest gwiazda Theta-1 Orionis, 40 razy masywniejsza od Słońca i gorętsza od naszej gwiazdy centralnej.


foto i źródło: ESA

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry