Sobota 2025.01.18 Imieniny: Małgorzaty, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Dotknąć niewidzialne…
2008-01-31
    Ileż razy oglądamy cudowne zdjęcia równie cudownego Wszechświata zachwycając się jego pięknem…? Jesteśmy szczęściarzami... Dzięki uczonym z NASA osoby niewidome i słabo widzące także otrzymały możliwość… oglądania kosmosu za sprawą książki Touch the Invisible Sky. Album został opracowany w języku Braille’a.

    Erik Weihenmayer jest niewidomym amatorem górskich wspinaczek i autorem przedmowy do tej niezwykłej książki. „Wzrok… to zaledwie jeden ze zmysłów poznania otaczającego nas świata” - pisze Erik. Poznawanie Wszechświata w albumie Touch the Invisible Sky odbywa się za pomocą obrazów drukowanych w technice dotykowej. Zdjęcia z kosmicznych teleskopów Hubble’a, Chandra oraz Spitzera zostały przekształcone w rodzaj falistych map, które niewidomi z łatwością odczytują pod opuszkami palców.

    Tim Hendel stracił wzrok w 15 roku życia. Dotąd zresztą rozróżniał jedynie obecność światła i cienia, kolory, a na niebie był w stanie dostrzec tylko Słońce i Księżyc. Poproszony o recenzję książki powiedział: - Na stronie czwartej wytłumaczone jest zagadnienie zakresu fal elektromagnetycznych. Wynika z tego, że wszyscy ludzie są częściowo niewidomi.

    Ideą albumu jest zarazem uświadomienie osobom widzącym, że nawet uzbrojeni w sokoli wzrok jesteśmy w stanie dostrzec zaledwie wąski wycinek kosmosu. Nasze oczy odbierają jedynie światło widzialne. A co z podczerwienią, ultrafioletem, promieniami X czy gamma? – Prezentując obrazy dla niewidomych chcemy uświadomić widzącym, że zdecydowana większość Wszechświata skutecznie ukrywa się przed ich oczami – wyjaśnia Doris Daou z NASA, współautorka książki.

    Deborah Saylor nie widzi od urodzenia. Album ocenia entuzjastycznie: - Dotąd mogłam tylko słuchać o podboju kosmosu, osiągnięciach astronautyki i pięknie Wszechświata. Teraz mogę to zobaczyć!

    Touch the Invisible Sky kończy się analogią: “Wyobraź sobie, że jesteś w stanie usłyszeć dźwięk fortepianu przy pomocy jedynie trzech środkowych klawiszy. Reszty nie słyszysz, a jesteś proszony o odgadnięcie melodii granej na całej klawiaturze… Jaka to melodia? Dopiero skonstruowanie teleskopów rentgenowskich czy na podczerwień daje nam pełny obraz tajemnic Wszechświata. Niewielka jest zatem różnica między niewidomymi a tymi, którzy widzą”.

    Album Touch the Invisible Sky trafi nie tylko do szkół i ośrodków dla dotkniętych uszkodzeniem wzroku, lecz nawet do biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.



źródło i foto: NASA

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry