Niedziela 2024.05.05 Imieniny: Ireny, Waldemara Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Merkury odkryty na nowo!
2008-01-18
    Sonda MESSENGER przesłała zdjęcia nieznanej dotąd półkuli Merkurego! 14 stycznia statek przeleciał zaledwie 200 km nad powierzchnią najbliższej Słońcu planety. To pierwszy przelot w pobliżu Merkurego po 33 latach przerwy.

    Nie do wiary, ale na początku XXI wieku w Układzie Słonecznym była planeta, której dotąd nie oglądaliśmy w całości. Merkury jest bardzo trudny do zaobserwowania z Ziemi; podobno sam Mikołaj Kopernik nigdy go nie widział. Zawsze przebywa blisko Słońca, dlatego na ziemskim niebie ukazuje się krótko po zachodzie lub przed wschodem naszej gwiazdy dziennej. Wprawdzie w latach 1974-75 amerykańska sonda Mariner 10 odwiedziła pierwszą z planet, ale uzyskane wówczas obrazy przedstawiały tylko jedną półkulę Merkurego. Dopełnieniem misji Marinera jest lot MESSENGERA, który jednak osiągnie cel dopiero w 2011 roku. Celem bowiem jest wejście na orbitę wokół planety, a dla jego osiągnięcia MESSENGER musi wykonać serię skomplikowanych i długotrwałych manewrów. Kiedy sonda ostatecznie stanie się sztucznym satelitą Merkurego, wówczas poznamy trójwymiarowe szczegóły jego topografii, skład mineralny oraz dowiemy się czy na dnie tamtejszych kraterów występuje lód, co sugerują radarowe obserwacje z Ziemi. Planeta posiada też pole magnetyczne, którego zbadaniem zajmie się MESSENGER.

    Wyglądem Merkury bardzo przypomina nasz Księżyc i jest niewiele od niego większy. Obiega Słońce raz na 88 dni, a bliskość naszej gwiazdy i brak atmosfery sprawiają, że na jego powierzchni panują ekstremalne temperatury: od +470 ˚C w dzień do -180 ˚C w nocy. Do lat 60. XX wieku obserwujący planetę przez teleskopy astronomowie uważali, że Merkury – podobnie jak Księżyc – jest skierowany do nas zawsze tą samą półkulą.


źródło/foto: NASA

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry