Środa 2024.12.04 Imieniny: Barbary, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Zobacz Westę na własne oczy!
2007-06-06
Każdy miłośnik astronomii widział przynajmniej jedną planetę gołym okiem. Najłatwiej dostrzec Wenus, która wiosną 2007 pięknie błyszczy po zmroku wysoko nad zachodnim horyzontem. Z kolei w nocy nisko nad południowym widnokręgiem wędruje jasny Jowisz. Planety śledzić nietrudno, ale planetoidy…? Kto widział planetoidę gołym okiem?
więcej
Zderzenie Drogi Mlecznej z galaktyką Andromedy.
2007-06-06
Nasz los jest przesądzony. Nasza galaktyka zwana Drogą Mleczną pędzi na zderzenie z Wielką Galaktyką Andromedy znaną jako M31. Co to będzie…? Przede wszystkim – wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tego wielkiego zderzenia nie dożyjemy; zdarzy się za 2 miliardy lat. Poza tym, kiedy Droga Mleczna i M31 wpadną na siebie, to… właściwie nic się nie stanie! Galaktyka w Andromedzie jest najdalszym obiektem widocznym gołym okiem na niebie.
więcej
Antarktyda topi się
2007-06-01
Antarktyda topi się w zastraszającym tempie! Takie wnioski płyną z ostatnich badań przeprowadzonych przez NASA. Z istnieniem efektu cieplarnianego godzi się coraz więcej uczonych. Uczeni – aby się godzić z czymkolwiek – muszą mieć dowody. I takich właśnie dostarcza zespół naukowców z NASA, którzy przeprowadzili drobiazgową analizę topnienia śniegu na Antarktydzie. Sensacyjnie brzmią doniesienia, że śnieg na Antarktydzie topi się nie tylko na wybrzeżach, lecz we wnętrzu kontynentu...
więcej
Planeta jak piec hutniczy
2007-05-11
2000 stopni Celsjusza – taką temperaturę zmierzyli astronomowie najgorętszej ze znanych nam planet oznaczonej enigmatycznie symbolem HD 149026b. Zespół uczonych pod kierunkiem prof. Josepha Harringtona z University of Central Florida użył do obserwacji kosmicznego teleskopu Spitzera (badania w podczerwieni). Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym numerze "Nature". Tak wysoka temperatura planety oznacza, że musi ona absorbować praktycznie całe promieniowanie, które do niej dociera od gwiazdy...
więcej
Piknik pod purpurową palmą
2007-05-02
Czasem zdarza nam się puścić wodze fantazji, zwłaszcza kiedy oddajemy się błogiemu lenistwu na zielonej trawce pod błękitnym niebem. Naukowcom też się to zdarza… Grupa uczonych reprezentujących Spitzer Science Center opracowała metodę symulacji wyglądu krajobrazu pozasłonecznych planet. Metoda takiej oceny jest dość prosta: polega na ocenie długości fali światła (czyli barwy) emitowanej przez gwiazdę, a następnie porównania jej z barwą światła „produkowanego” przez rośliny i niektóre gatunki bakterii.
więcej
Druga Ziemia?
2007-04-27
Planeta jest pięć razy większa od kuli ziemskiej. Krąży wokół gwiazdy Gliese 581 w odległości 20,5 roku świetlnego. Wprawdzie gwiazda jest niewidoczna gołym okiem, jednak na wiosennym niebie łatwo możemy odnaleźć konstelację Wagi, w której obiekt się znajduje; w kwietniu i maju po zapadnięciu zmroku Waga świeci nisko nad południowo-wschodnim horyzontem.
więcej
Kiedy przypada Wielkanoc?
2007-04-05
Kiedy zasiadamy przy wielkanocnym stole, niewielu z nas zadaje sobie pytanie: skąd wiadomo, kiedy przychodzi Wielkanoc? A przecież wiadomo, że jest to święto ruchome… wciąż nie ma pewności, co do daty zaś próby ustanowienia Wielkanocy świętem stałym spełzły na niczym. Obowiązująca jest zatem reguła ustanowiona na soborze nicejskim w 325 roku, która mówi, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
więcej
Kosmiczne katapulty
2007-03-12
Specjaliści od lotów kosmicznych to spryciarze. Wiedzą, jak napędzać statki kosmiczne bez… paliwa! Potrzeba nam wystrzelonego z Ziemi statku kosmicznego oraz planety na jego drodze. Taki manewr fachowo nazywa się gravity assist i polega na tym, że planeta, w pobliżu której przelatuje sonda, działa na próbnik niczym katapulta. Oddziaływanie masywnego globu na niewielki statek daje mu rodzaj grawitacyjnego kopniaka, dzięki któremu sonda wyraźnie przyspiesza przy okazji kierując się do celu swej podróży.
więcej
Cóż wiemy o deszczu i śniegu?
2007-03-12
Każde dziecko wie, czym jest deszcz i śnieg, jak je odróżnić oraz kiedy pada deszcz, kiedy zaś śnieg. Wydawać się może, że o opadach wiemy wszystko. To nieprawda… Ludzie nawet nie wyobrażają sobie, jak mało uczeni wiedzą o podstawowych zjawiskach pogody na naszej planecie. Na przykład o śniegu… Ile śniegu spada codziennie na Ziemię?
więcej
Uczniowie z Torunia odkryli asteroidy.
2007-03-01
oruńscy licealiści – Maciej Małkowski i Piotr Tylenda odkryli dwie nowe asteroidy. Odkrycia dokonali za pomocą zdalnie sterowanego przez Internet teleskopu działającego w ramach międzynarodowego programu HANDS ON UNIVERSE. Nowe asteroidy są niewielkimi ciałami o średnicy maksymalnie kilku kilometrów. W chwili odkrycia obie znajdowały się w konstelacji Lwa. Dla jednej z nich wstępnie wykreślono orbitę, która sytuuje obiekt w pasie planetoid między Marsem a Jowiszem.
więcej
181 rzeczy do zrobienia na Księżycu.
2007-02-25
Co byś zrobił(a), gdybyś jutro rano obudził(a) się na Księżycu? Odpowiedź zna NASA, która sporządziła raport zawierający aż 181 pomysłów na to, co można robić na Księżycu. Zacznijmy od tzw. ciemnej strony Księżyca. Niewidoczna z naszej planety półkula to idealne miejsce na budowę radioteleskopów. Na Ziemi szum radiowy jest coraz większy, a na Księżycu – cisza. Poza tym brak atmosfery sprawia, że z powierzchni Srebrnego Globu można obserwować niebo na wielu nowych częstotliwościach.
więcej
Kopernik i jego DNA
2007-02-25
Kopernik gdyby żył, toby… się zdziwił. Uczeni zawzięcie polują na szczątki astronoma wszechczasów. Po sensacji z odnalezieniem w 2005 roku czaszki toruńskiego uczonego, rok 2007 przebiegnie zapewne pod znakiem polowania na jego DNA. Tylko skąd je wziąć?
więcej
Księżycowa miara
2007-02-07
Co łączy Stany Zjednoczone, Liberię i Birmę? Są to jedyne kraje na świecie, w których obowiązującym systemem miar jest system angielski. Zamiast kilogramów – funty, zamiast metrów – stopy i jardy. Trudno się w tym połapać. A jeszcze trudniej, kiedy największa potęga w eksploracji kosmosu używa swoich jednostek w kosmosie. Prędzej czy później musiało wyniknąć z tego jakieś nieszczęście...
więcej
Trzy lata na Marsie i żyją
2007-01-23
O kobietach mówi się, że są jak wino… To samo dotyczy dwóch robotów pracujących na Marsie: Spirit i Opportunity kończą właśnie 3 lata! A miały być tam tylko trzy miesiące… NASA przygotowała dla pracowitych łazików urodzinowy prezent. Otóż w czwarty rok służby Spirit i Opportunity wkroczą z nowym oprogramowaniem do nawigacji i łatwiejszego omijania przeszkód w terenie, a także sprawniejszego przekazywania obrazów na Ziemię. Zamiast więc szykować się na pożegnanie, otwieramy nowy rozdział przygód na Marsie!
więcej
Mars – co sonda zobaczy?
2007-01-18
Jeszcze w tym roku na Czerwoną Planetę poleci sonda Phoenix, która ma wylądować w marsjańskiej Arktyce, wśród lodowców i przejmującego zimna. Chociaż, jeżeli tamtejsza zima pójdzie w ślady naszej… Dwa lata później w kosmos wyślemy Mars Science Laboratory do prowadzenia doświadczeń chemicznych z marsjańską przyrodą. Ale NASA idzie jeszcze dalej. Jeżeli mamy wysłać człowieka na Marsa, to musimy wiedzieć wszystko o warunkach tam panujących: o klimacie, temperaturze, burzach piaskowych i.t.d.
więcej
Mars – co sonda widziała?
2007-01-17
Był 4 dzień lipca 1997 roku. Przez Polskę przechodziła fala powodzi 1000-lecia, a na Marsie lądowała sonda Pathfinder niosąca małego, dzielnego robota o imieniu Sojourner. Historyczny powrót ludzkości na powierzchnię Marsa po blisko 20 latach relacjonowała telewizja. Przez następne 3 miesiące sześciokołowy pojazd jeździł w pobliżu macierzystego statku i robił fantastyczne zdjęcia krajobrazu Czerwonej Planety. Był pionierem nowego sposobu poznawania Marsa.
więcej
W krainie nieziemskich jezior
2007-01-04
Uczeni ostatecznie ogłosili: na Tytanie – największym księżycu Saturna, jedynym satelicie Układu Słonecznego, który posiada atmosferę – są jeziora płynnego metanu! Wprawdzie Tytan jest spowity gęstymi chmurami metanu i azotu, jednak nie są one przeszkodą dla radaru pokładowego Cassiniego, za pomocą którego możemy odsłonić szczegóły powierzchni. Jeziora na Tytanie mają różną wielkość – od 3 do nawet 70 kilometrów.
więcej
«««  1 | 2 | 3 | 4 
Archiwum aktualności
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry