Sobota 2025.01.18 Imieniny: Małgorzaty, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Zobacz Westę na własne oczy!
2007-06-06
...
Każdy miłośnik astronomii widział przynajmniej jedną planetę gołym okiem. Najłatwiej dostrzec Wenus, która wiosną 2007 pięknie błyszczy po zmroku wysoko nad zachodnim horyzontem. Z kolei w nocy nisko nad południowym widnokręgiem wędruje jasny Jowisz. Planety śledzić nietrudno, ale planetoidy…? Kto widział planetoidę gołym okiem?

Niewielu. Powód jest prosty: planetoidy są niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Z jednym wyjątkiem… Westa. Czwarta w kolejności odkrycia "mała planetka" w swej wędrówce między orbitami Marsa a Jowisza (pas planetoid) czasem układa się tak korzystnie dla ziemskich obserwatorów, że jest dostrzegalna bez pomocy sprzętu optycznego.

Od 04 do 18 czerwca 2007 roku najjaśniejsza z planetoid prezentuje się najkorzystniej na ziemskim niebie od 1989 roku! Jej jasność sięga 5.4m (magnitudo). Przeciętny człowiek jest w stanie dojrzeć gwiazdy do 6m (najjaśniejsze obiekty na firmamencie mają wartość ujemną, np. Wenus osiąga -4.5m. Jak odszukać Westę? Z pomocą przyjdzie mapka publikowana przez miesięcznik "Sky & Telescope". Najpierw znajdźmy Jowisza, na prawo od którego migoce czerwony Antares – najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Skorpiona. W wyobraźni połączmy linią oba obiekty. Mniej więcej w połowie tej linii poprowadźmy kolejną – w górę. W ten sposób utworzy się trójkąt, w wierzchołku którego powinna znaleźć się Westa.


Komu nie uda się natrafić na Westę gołym okiem, niech użyje lornetki. Wówczas planetoida ukaże się bez trudu. A wykorzystując kilka pogodnych nocy możemy nawet zabawić się w zaznaczanie pozycji Westy na tle gwiazd. W ten sposób już po kilku obserwacjach zauważymy, jak szybko najjaśniejsza planetoida wędruje po niebie…



źródło i grafika:
Sky & Telescope

Pliki do pobrania
vesta_by_st.jpg
Mapka do pobrania
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry