Środa 2024.12.04 Imieniny: Barbary, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
W krainie nieziemskich jezior
2007-01-04
Uczeni ostatecznie ogłosili: na Tytanie – największym księżycu Saturna, jedynym satelicie Układu Słonecznego, który posiada atmosferę – są jeziora płynnego metanu!

Pierwszych sensacji dostarczył nam europejski próbnik Huygens, który niemal równo przed dwoma laty (14.01.2005) udanie lądował na powierzchni Tytana. Lądownik osiadł na gruncie przypominającym mokry piasek. Z kolei doniesienia sondy Cassini, która kilkakrotnie przelatywała blisko ogromnego księżyca, stopniowo potwierdzały przypuszczenia naukowców. Wprawdzie Tytan jest spowity gęstymi chmurami metanu i azotu, jednak nie są one przeszkodą dla radaru pokładowego Cassiniego, za pomocą którego możemy odsłonić szczegóły powierzchni. W lipcu 2006 sonda wypatrzyła coś, co jest topograficznym odpowiednikiem jezior na Ziemi:
ciemne nieregularne plamy zbiorników cieczy oraz cienkie koryta rzek,
którymi płynie metan w temperaturze -180 stopni Celsjusza.


Jeziora na Tytanie mają różną wielkość – od 3 do nawet 70 kilometrów. Niektóre z nich są częściowo wypełnione, co wskazuje na ich okresowy charakter; czasem niecki w terenie są wypełnione po brzegi, po czym „wysychają”, a na ścianach zbiorników powstają ślady znaczące stopniowe obniżanie się lustra płynnego metanu. Spod poziomu cieczy gdzieniegdzie wystają niewielkie wysepki. Uczeni odkryli ponadto, że 15 zaobserwowanych jezior powstało w kraterach uderzeniowych lub wulkanicznych. Z kolei inne zbiorniki mogą być uzupełniane podziemnymi gejzerami. Znaleziono także jeziora przepływowe, przypominające rodzime Gopło.

Skąd biorą się metanowe zbiorniki na Tytanie? Podobnie jak Ziemia, Saturn i jego księżyce przechodzą zmiany pór roku. Różnica polega na tym, że u nas trwa to 365 dni, zaś tam – blisko 30 lat! Oznacza to, że każda pora roku na Tytanie trwa ok. 7,5 roku. Jesienią i zimą padają tam metanowe deszcze, a temperatura sprzyja utrzymywaniu się jezior płynnego gazu. Z nadejściem wiosny i lata, temperatura wzrasta tylko nieznacznie, ale wystarcza to do stopniowego odparowywania ciekłego metanu. W ten sposób Tytanowe jeziora pojawiają się i znikają…

Źródło i foto: NASA
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry