Środa 2023.02.01 Imieniny: Brygidy, Ignacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Muzyka » Koncerty w Radiu PiK Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Koncerty w Radiu PiK
13.08.2010 - HOTEL KOSMOS w Polskim Radiu PiK
2010-08-09

STUDIO  KONCERTOWE  POLSKIEGO  RADIA  PiK  ZAPRASZA!Hotel Kosmos powołali do życia w 2003 roku Thomas Wegner i Rara, wówczas studenci to-ruńskiej polonistyki. Zespół zadebiutował na żywo w kultowym grudziądzkim klubie punko-wym "U Genia". Około 2004 roku skład uzupełnili: Blaise Lipiński na syntezatorze (począt-kowo jednak na urokliwym keyboardzie Yamahy) i Nicolai Kubik, który zastąpił pierwszego bębniarza Hotelu – Martina Lutora Lutomierskiego, obecnie doktora polonistyki. Tym samym zakończył się postpunkowy okres w ich twórczości, a rozpoczął bardziej eksperymentalny i niejednoznaczny. Na przełomie 2009 i 2010 roku doszło do kolejnych rotacji personalnych. Gitarę basową przejął znany z Potty Umbrella Piotr Komosiński, zaś Maciek Grzybowski wzbogacił skład o trąbkę. Muzyka zespołu coraz wyraźniej zaczęła zmierzać w kierunku psy-chodelicznych transów z większym naciskiem na partie syntezatora. Niewątpliwie na jej oni-ryczną atmosferę duży wpływ mają również odrealnione teksty Rary.

Zespół ma na koncie nieoficjalną EP-kę zrealizowaną z Jacaszkiem w Radiu Sfera oraz oficjalną płytę długogrającą: WSZYSTKIE STARE KOBIETY MIASTA. Materiał został zrealizowany w MÓZGu i wyprodukowany przez Grzegorza Kaźmierczaka. Płyta, wydana w 2008 roku nakładem Kuka Records, doczekała się kilku życzliwych recenzji i jest ciągle dostępna w sieci i poza siecią. Otrzymała status Płyty Roku 2008 w plebiscycie Radia Gra oraz nominację do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii Album Roku – Nowa Fala/Synth Pop/Cold Wale. Singiel zatytułowany "Vera Magma" zwyciężył w tym samym plebiscycie na Piosenkę Roku. Niewątpliwą zaletą posiadania oryginalnego krążka jest mesmeryczna okład-ka autorstwa Karoliny Breguły oraz seria niemniej tajemniczych zdjęć wewnątrz książeczki.Hotel Kosmos ma za sobą dziesiątki koncertów w najważniejszych polskich klubach (m.in. "supportowali" legendarne Variete), na festiwalach (Węgorzewo, Rafineria, Rockowe Ogródki, OFF Festival itd.), na antenie Polskiego Radia PiK oraz w ramach rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych (m.in. Noc Poetów w Warszawie). Maciek Woźniak po ich występie na Rockowych Ogródkach pisał: „Wbrew frazie z wiersza Piotra Marka świat wiruje za mgłą białą, przez okna Hotelu Kosmos widać było raczej świat wirujący w czarnej mgle. (…) kawałki grupy z Torunia na powrót wszystko zaciemniały i gmatwały. Tak samo było z muzyką, niby zakorzenioną w zimnej fali (z rytmicznymi i brzmieniowymi echami Joy Division, czy nawet się-gającymi hen, aż do Velvet Underground), ale przełamującą muzyczne schematy, raz brnącą w smutne "rokendrole", a raz w neurotyczne gitarowe medytacje”. Z kolei sami muzycy wolą swojej muzyki nie definiować: "Używamy gitar, perkusji, syntezatora, trąbki i głosu, ale nie uważamy, żeby miało to nas do czegokolwiek zobowiązywać".

Aktualnie Hotel Kosmos już w nowym składzie pracuje w nad materiałem na drugą płytę, która ukaże się w 2011 roku. Podczas występów na żywo grany jest materiał z debiutanckiej płyty oraz spory pakiet premierowych piosenek.


Jak na tle przeszłości pojawiło się nowe oblicze zespołu, przekonaliśmy się 13 sierpnia 2010 r.
Wtedy właśnie HOTEL KOSMOS wystąpił w studiu i na antenie Polskiego Radia PiK, w składzie:


Maciej Grzybowski: trąbka, Piotr Komosiński: bas, Rara: wokal/gitara, Nicolai Kubik perkusja, Blaise Lipiński: synth

foto © Paweł Rychert i Piotr Komosiński
zapraszamy na www.myspace.com/hotelkosmos

NA  KONCERTY ZAPRASZAJĄ :

ORAZ
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry