Czwartek 2024.04.25 Imieniny: Jarosława, Marka Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Pod flagą Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Pod flagą
Zapal Znicz Pamięci
2012-10-10

Akcję zapalania zniczy w miejscach śmierci Polaków podczas II wojny światowej w obecnych województwach: wielkopolskim, pomorskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim, czyli na terenach w czasie wojny włączonych do III Rzeszy, zorganizowały regionalne rozgłośnie Polskiego Radia i oddziały IPN. W akcji uczestniczy Polskie Radio PiK.

Akcja społeczna "Zapal znicz pamięci" ma być wyrazem pamięci o ofiarach wojny na ziemiach polskich oraz o historii terroru i okupacji hitlerowskiej na terenach włączonych do Rzeszy po 1939 roku. Znicze zapłoną 21 października.

Apelowaliśmy o zapalanie zniczy, aby przywołać pamięć ludzi zamordowanych przez Niemców podczas okupacji ziem polskich i dokumentowanie tego faktu.


Zaraz po wkroczeniu do Polski we wrześniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli likwidację polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. W ramach "akcji Tannenberg" zamordowano najbardziej aktywnych przedstawicieli polskiego społeczeństwa: inteligencji, duchowieństwa, ziemiaństwa, urzędników państwowych, oficerów, powstańców śląskich i wielkopolskich, działaczy społecznych i politycznych. Do końca 1939 roku zamordowano 40 tys. osób.

"Chcemy przywrócić pamięć o Polakach mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Wiedza o tym nie przebiła się do wyobraźni i pamięci zbiorowej, która jest budowana poprzez seriale opowiadające o Generalnym Gubernatorstwie i ewentualnie o Kresach Wschodnich" - podkreśla Anna Gruszecka z Polskiego Radia Merkury w Poznaniu, pomysłodawczyni i współorganizatorka akcji.

Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej wytypowały 5 osób, których losy będą symbolizowały wszystkich zamordowanych:

  • Maria Jadwiga Kotowska - sanitariuszka podczas I wojny, zakonnica i nauczycielka, zamordowana w lasach piaśnickich (Pomorze);
  • Leon Barciszewski - działacz polonijny w Niemczech, konsul RP, samorządowiec, prezydent Bydgoszczy, rozstrzelany wraz z synem w tym mieście;
  • Gerard Linke - nauczyciel i harcerz z Nekli, rozstrzelany w publicznej egzekucji w Kostrzynie (Wielkopolskie) po wskazaniu przez niemieckiego kolegę;
  • Aleksander Margolis - ojciec żony Marka Edelmana, łódzki lekarz i społecznik, działacz Bundu, który nie opuścił swoich pacjentów i został zamordowany pod Łodzią;
  • ppłk Władysław Kiełbasa -zawodowy oficer, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, poległ podczas kampanii wrześniowej na Śląsku.


Lista wszystkich miejsc kaźni, przygotowana przez oddziały IPN, znajduje się na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.
Pliki do pobrania
leon_barciszewski.pdf
Sylwetka Leona Barciszewskiego
lista_miejsc_kazni_kujpom.pdf
Lista miejsc kaźni Polaków na Pomorzu i Kujawach
Harcerze 1...
Pomnik kolejarzy...
Pomnik kolejarzy...
Dolina Śmierci w...
Chełmno nad...
Zbiorowa mogiła w...
Tablica w...
 
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry