Piątek 2024.05.10 Imieniny: Antoniny, Izydora Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Obserwatorium Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Obserwatorium
Spotkanie Gigantów
2010-09-27

Spotkanie Jowisza z Uranem zdarza się co mniej więcej 12 lat. Jesienią 2010 złączenie obu gazowych gigantów jest tak bliskie, że planety mieszczą się w polu widzenia lornetki o parametrach 10x50. To świetna okazja do ujrzenia Urana, bowiem Jowisza nie sposób przegapić nawet gołym okiem. Największa planeta Układu Słonecznego osiąga właśnie maksimum blasku aż do 2022 roku, będąc najjaśniejszym - po Księżycu - obiektem nocnego nieba. Dla odmiany - Urana nieuzbrojonym okiem dostrzec możemy jedynie w bardzo przejrzyste, bezksiężycowe noce z dala od miejskich świateł. Tej jesieni z pomocą w identyfikacji przychodzi Jowisz. Warto skorzystać z okazji, bo następne - jeszcze bardziej spektakularne - złączenie Jowisza z Uranem wypadnie dopiero 30 marca 2038 roku!

Jeszcze lepszym sposobem na złapanie przedostatniej planety Układu Słonecznego jest pamiątkowa fotografia. Załączone zdjęcie jest przykładem jak w stosunkowo prosty sposób uwiecznić obie planety na obrazie. Podane parametry są przykładowe - warto eksperymentować we własnym zakresie, jednak ogniskowa 200 mm wydaje się maksymalna dla fotografowania z nieruchomego statywu. Właśnie tak powstał załączony obraz - aparat cyfrowy z obiektywem został umieszczony na stabilnym statywie, a następnie wycelowany w kierunku najjaśniejszego punktu na nocnym niebie - Jowisza. Zoom ustawiono na 200 mm, czułość ISO na maksimum, a czas ekspozycji - metodą prób i błędów, ale tak, aby obiekty nie zdążyły się poruszyć na sferze niebieskiej (pamiętajmy, że im dłuższa ogniskowa, tym planety szybciej "uciekają" z pola widzenia). Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Oprócz Jowisza i Urana, utrwaliły się także galileuszowe księżyce (uważny obserwator dostrzeże jeszcze księżyc Io ukazujący się tuż po prawej stronie tarczy Jowisza, w jego blasku) oraz okoliczne gwiazdy w konstelacji Ryb, niewidoczne gołym okiem. Można także dostrzec subtelną, zielonkawo-niebieską barwę Urana. Zdjęcie zostało wykadrowane i opisane w 100% rozmiarze, bez obróbki.



Czekamy na próby Słuchaczy RADIA PLANET I KOMET pod adresem: planety@radiopik.pl. Czasu jest sporo - Jowisz i Uran pozostaną w bliskim sąsiedztwie do lutego 2011 roku.




Oto wspaniałe zdjęcie Jowisza z księżycami i Urana w złączeniu wykonane przez zaprzyjaźnionego z Radiem Planet i Komet Marka Nikodema z obserwatorium w Niedźwiadach. Serdecznie dziękujemy!

Pliki do pobrania
20100918jowisziurancopyright.jpg
Jowisz i Uran
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry