Niedziela 2024.11.24 Imieniny: Flory, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Obserwatorium Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Obserwatorium
Król LEW
2009-06-04
W czerwcowy wieczór, około 23:00 popatrzmy nad zachodni horyzont. Bez trudu odnajdziemy tam układ gwiazd, które tworzą konstelację Lwa z grzywą (po prawej) i tułowiem skierowanym w lewą stronę, zakończonym gwiazdami tworzącymi trójkąt (prawie) prostokątny.



W Międzynarodowym Roku Astronomii 2009 jest to prawdziwy Król Lew! Jego sylwetka jest wzbogacona o dodatkowy element – planetę Saturn. Jak łatwo zauważyć, Saturn jest najjaśniejszym punktem w Lwie. Porównajmy ten obraz z wiosennym niebem za rok. Saturna już tam nie będzie. Planeta zdąży przewędrować do sąsiedniej konstelacji. Nie będzie też planetoidy Ceres – największego z ciał krążących wokół Słońca między orbitami Marsa a Jowisza. Ceres jest widoczna jedynie przez lornetkę, ale warto zapamiętać, iż wiosną 2009 mieliśmy okazję podziwiać ją w wyjątkowej bliskości. Następne tak bliskie spotkanie Ceres z Ziemią nastąpi w 4164 roku (!), zaś w przyszłym roku planetoida będzie w zupełnie innej części nieba. Pozostałe świetliste punkty pozostaną na swoim miejscu, choć nie wszystkie są gwiazdami.



 Wystarczy spojrzenie przez lunetę, aby przekonać się, że w Lwie znajdują się „gwiazdopodobne” obiekty skupione w tzw. tryplecie Lwa. Są to trzy stosunkowo łatwo rozpoznawalne galaktyki leżące w odległości 35000000 lat świetlnych od nas. Gwiazdy tworzące konstelację znajdują się znacznie bliżej... Niektóre z nich mają „toruńskie” korzenie. Regulus to najjaśniejsza gwiazda Lwa, której nazwę nadał sam Mikołaj Kopernik. Z kolei HD 102272 to niepozorna gwiazdka ulokowana tuż pod… lwim ogonem. W listopadzie 2008 grupa uczonych pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK odkryła wokół tej gwiazdy aż dwie planety – olbrzymy (większe od Jowisza). Było to wielkie wydarzenie. I jak tu nie mówić, że Lew jest prawdziwym królem Międzynarodowego Roku Astronomii na nieboskłonie? Popatrzmy na mapkę i porównajmy ją ze zdjęciem konstelacji Lwa, wykonanym w kwietniu. Utrwalone obiekty są w zasięgu silnej lornetki lub niewielkiego teleskopu. W czerwcu, gołym okiem dostrzeżemy jedynie jaśniejsze z nich, układające się w charakterystyczny kształt Lwa. Przez lornetkę lub teleskop z pewnością uda nam się odnaleźć pozostałe. Powodzenia na łowach!

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry