Poniedziałek 2024.05.20 Imieniny: Aleksandra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Obserwatorium Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Obserwatorium
Kiedy przychodzi Wiosna...
2008-04-28
    ...warto się śpieszyć. Dnia szybko przybywa, zaś zmrok zapada coraz później, co rodzi wrażenie jakby niektóre konstelacje "uciekały" z nieba w pośpiechu. Dotyczy to gwiazdozbiorów widocznych na zdjęciu. Pod koniec marca ok. 21:00 świecą wysoko na nieboskłonie przecinając południk. Zaledwie miesiąc później odnajdujemy je o wiele niżej na zachodzie, a dodatkowo musimy czekać aż do 22:00, aby podziwiać je w pełnej krasie. W połowie maja kładą się już niemal na linii horyzontu, zaś początek obserwacji wypada nam krótko przed 23:00. Nie traćmy czasu, bo jest na co popatrzeć!

    Bliźnięta mają charakterystyczny, łatwy do odczytania kształt. Choć dwie najjaśniejsze gwiazdy konstelacji zdają się mieć identyczną jasność, to w istocie Pollux jest nieco jaśniejszy od Castora (o blisko 0.5 magnitudo). Obu gwiezdnych braci różni też barwa. Pomarańczowawy Pollux jest większy i chłodniejszy od naszego Słońca, za to Castor jest gwiazdą o rozmiarach zbliżonych do Słońca, jednak jest znacznie od niego gorętszy, stąd jego wyraźnie niebieskawe zabarwienie. Przez silne teleskopy Castor - z pojedynczej - staje się gwiazdą optycznie podwójną, a w istocie jest to układ aż sześciu gwiazd wykonujących przedziwny grawitacyjny taniec w kosmosie! Z kolei za pomocą lornetki dostrzeżemy w Bliźniętach "mgiełkę". Jest to gromada otwarta M35 - jedna z najpiękniejszych na niebie.

    M35 to jednak niewiele w porównaniu ze Żłóbkiem! Żłóbek (po łacinie Praesepe) to popularna nazwa gromady M44 w konstelacji Raka. Z ciemnego miejsca dostrzeżemy ją już gołym okiem, a przez lornetkę zachwycimy się pięknem gwiazdek rozsianych niczym diamenty na czarnym aksamicie. Więcej szczegółów - w artykule "Złap diamenty z nieba". Warto zapamiętać, że lornetka pomoże nam w odnalezieniu jeszcze jednej gromady gwiazd w Raku - M67.
Nasz obraz dopełniają Mały Pies i Hydra. Pierwsza z konstelacji jest zarazem ostatnim akcentem zimy na niebie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że Procjon z Małego Psa to jedna z najjaśniejszych gwiazd całego nieba! Zajmuje siódme miejsce na gwiezdnej "liście przebojów". Procjon jest zarazem jedną z najbliższych nam gwiazd (nieco ponad 11 lat świetlnych od nas), a jego natura jest bardzo podobna do słonecznej. Przypomnijmy, że m.in. do Procjona wysłaliśmy sygnał z toruńskiego radioteleskopu w ramach XV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z kolei Hydra to największy i najdłuższy gwiazdozbiór całego nieboskłonu; kiedy głowa Hydry chyli się ku zachodowi, to wschodzi końcówka jej ogona. Najbardziej charakterystycznym i najłatwiej rozpoznawalnych kształtem konstelacji jest głowa potwora, która szczęśliwie zmieściła się w kadrze. Więcej o Hydrze - w naszym kalendarzyku astronomicznym "Na niebie".

    I jeszcze jedno: wiosna 2008 stoi pod znakiem wędrówki Marsa z Bliźniąt do Raka. Każdego pogodnego wieczora warto sprawdzać jak szybko przebiega ten kosmiczny marsz Marsa i jak daleko nasz bohater w porównaniu ze zdjęciem z marca.



wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry