Niedziela 2024.06.02 Imieniny: Erazma, Marianny Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Obserwatorium Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Obserwatorium
NAJJAŚNIEJSZA KOMETA OD 30 LAT NA NIEBIE!
2007-01-11
    Tego się nikt nie spodziewał! Kometa McNaught (C/2006 P1) w ciągu dosłownie kilku dni osiągnęła blask porównywalny z planetą Wenus (najjaśniejszy po Słońcu i Księżycu obiekt na ziemskim niebie)! Jasnością przebiła nawet Hale-Bopp z 1997 roku, uważaną za "kometę XX wieku"!

    Obiekt został odkryty w sierpniu 2006 przez astronoma Roberta McNaughta. Był wówczas widoczny jedynie przez duże teleskopy. Po wyznaczeniu orbity uczeni zapowiedzieli, że w pierwszych dniach stycznia 2007 kometa osiągnie dużą jasność, jednak chyba niewielu spodziewało się, iż „gwiazda z warkoczem” rozbłyśnie blaskiem pozwalającym na obserwacje gołym okiem na tle porannej lub wieczornej zorzy!

    Niestety – kometa McNaught jest szalenie trudna do znalezienia. Znajduje się bardzo blisko Słońca i podąża w jego kierunku; tylko do 12 stycznia można jej szukać niziuteńko nad południowo-zachodnim horyzontem tuż po zachodzie Słońca. Wygląda jak jasny przecinek, za to przez lornetkę ukazuje wspaniały, szeroki warkocz! Warunkiem jej zaobserwowania jest czyste niebo tuż przy widnokręgu, a o takie warunki w Polsce zimą jest bardzo trudno. Na szczęście są wyjątki…

    8 stycznia, ok. 16:30 pan Włodzimierz Staszczyk z Brzezin k/Łodzi ręcznie "upolował" kometę McNaught za pomocą kompaktowego aparatu cyfrowego (zoom 12x, ekspozycja 1/8 s, f/2.8, ISO 100) oraz teleskopu z 30-krotnym powiększeniem. Gratulujemy!


(foto ©  Włodzimierz Staszczyk)

    Kolejne zdjęcie komety McNaught pochodzi od Anny Staszczyk z Łodzi. 11 stycznia po godz. 16:30 kometa ukazała się nad dachami miasta rozwijając okazały warkocz. Jej jasność wzrosła na tyle, że bez trudu daje się fotografować nawet prostym aparatem cyfrowym z ręki (zoom 10x, f/3.7, ISO 80, ekspozycja 1/25 s).


(foto ©  Anna Staszczyk)

    12 stycznia kometa osiągnie punkt przysłoneczny, po czym przewędruje na południową półkulę nieba stając się dla nas niewidoczna. Wielka szkoda, bo – jak przewidują specjaliści z serwisu SpaceWeather – rozgrzana bliskością Słońca kometa McNaught może pojaśnieć tak bardzo, że będzie widoczna gołym okiem nawet w dzień wchodząc do katalogu najjaśniejszych komet w historii!

    Zawiedzionym łowcom, którym nie dane będzie ujrzenie kometarnego przeboju ostatnich lat, polecamy stronę http://sohowww.nascom.nasa.gov, na której NASA publikuje obraz z kosmicznego obserwatorium słonecznego SOHO. Pod koniec tygodnia kometa McNaught wejdzie w zasięg SOHO i nie będziemy musieli przejmować się jesiennymi chmurami na zimowym niebie...

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry