Piątek 2024.03.29 Imieniny: Cyryla, Wiktoryna Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Obserwatorium Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Obserwatorium
Zobacz kometę Pojmańskiego!
2006-03-16

Polska kometa na polskim niebie!


Tej okazji nie można było przegapić! Polska kometa na polskim niebie! Miłośnicy astronomii na własne oczy podziwiali odkrycie doktora Grzegorza Pojmańskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Na zdjęciach uzyskanych w sylwestrową noc przez automatyczny teleskop ASAS w obserwatorium Las Campanas w Chile dr Pojmański zidentyfikował mglisty obiekt, który okazał się pierwszą na świecie kometą odkrytą w 2006 roku. Warto podkreślić, że jest to zarazem pierwsza oficjalnie zarejestrowana "polska" kometa od 40 lat (poprzednią w 1966 roku znalazł prof. Konrad Rudnicki). Wyliczenia wskazywały, że pojawi się ona nad Polską w marcu.


Choć obserwacjom nie sprzyjała pora (wczesne godziny poranne) oraz tęgi mróz, to prawdziwych fanów „gwiazdy z warkoczem” nic nie było w stanie powstrzymać. Ich poświęcenie zostało nagrodzone w postaci czystego nieba o poranku w pierwszej dekadzie marca. Poszukiwania trzeba było rozpoczynać przed świtem - zanim niebo zacznie się rozjaśniać – czyli około godziny 4:00. Szukaliśmy miejsc z odsłoniętym widnokręgiem w kierunku południowo-wschodnim, bowiem w najlepszej widoczności obiekt świecił nisko nad horyzontem. Wprawdzie kometa Pojmańskiego była nieosiągalna gołym okiem, za to już za pomocą niewielkiej lornetki bez trudu można było dostrzec regularną głowę z wyraźnie zaznaczonym centrum oraz niedługi prosty warkocz.


Przygotowana przez Jerzego Rafalskiego mapka ukazuje położenie komety Pojmańskiego do połowy marca 2006, czyli w czasie, kiedy była dostępna przez lornetkę. Na później trzeba uzbroić się w silniejszą lunetę lub teleskop, ponieważ obiekt w miarę oddalania się od Słońca traci swoją jasność i kątowe rozmiary. Warto było zatem się poświęcić, bo kto wie jak długo przyjdzie nam czekać na kolejną polską kometę na polskim niebie…
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry