Piątek 2024.04.19 Imieniny: Adolfa, Leona Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Archiwum Planet i Komet Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Archiwum Planet i Komet
NIEBO NAD SOPLICOWEM
2011-07-07

W tegoroczną Wielkanoc, majowy weekend oraz imieniny Zofii warto wziąć do ręki "Pana Tadeusza". Mija dokładnie 200 lat od zjawisk na niebie opisanych przez Adama Mickiewicza w "Astronomii Wojskiego". Czy Wieszcz znał się na gwiazdach? W Lany Poniedziałek A.D. 2011 literackim tropem podążył Piotr Majewski, w specjalnym wydaniu RADIA PLANET I KOMET pod tytułem: ASTRONOMIA WOJSKIEGO.

    Prawdziwe Soplicowo nie istnieje, ale niebo nad Soplicowem – jak najbardziej. Mickiewicz miał odpowiednie przygotowanie, by ustami Wojskiego kreślić gwiezdną mapę. Źródeł jego wiedzy badacze upatrują w ludowej astronomii, opartej o ustne opowieści, stąd w "Panu Tadeuszu" pojawia się nazewnictwo gwiazd i konstelacji nie spotykane w oficjalnych atlasach czy katalogach. Przypomnijmy także o studiach na Uniwersytecie Wileńskim, które Mickiewicz rozpoczął od nauk przyrodniczych, a te za sprawą astronomów: Marcina Poczobutta-Odlanickiego i Jana Śniadeckiego stały na wysokim poziomie. Wprawdzie poeta potraktował firmament wybiórczo, jednak uczynił to w miarę poprawnie - na tyle, aby nasi eksperci: prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak i prof. Andrzej Niedzielski z UMK postawili mu czwórkę z plusem. - Trudno nazwać Mickiewicza znawcą gwiazd, za to znawcą gwiezdnej mitologii okazał się niezłym – ocenia prof. Halkiewicz-Sojak.

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ AUDYCJI.

    Popatrzmy na wiosenne niebo około godziny 21:30, a z łatwością odnajdziemy konstelacje opisane w "Panu Tadeuszu". Mapkę należy zorientować w kierunku południowym i unieść nad głową. Uwaga! Wielki Wóz świeci w zenicie, więc gwiazdy uwidocznione powyżej znajdują się po północnej stronie nieboskłonu. Oprócz gwiazdozbiorów, zaznaczono historyczną pozycję komety napoleońskiej i dzisiejsze położenie Saturna; planeta jest doskonale widoczna przez całą noc w konstelacji Panny. Dla rozpoznania wszystkich obiektów konieczne są obserwacje z dala od miejskich świateł, na otwartym terenie. Powodzenia na łowach!




KLIKNIJ  ILUSTRACJĘ ABY POWIĘKSZYĆ!


Grafika © Jerzy Rafalski na podstawie oprogramowania "Stellarium"
Opracowanie © Piotr Majewski

wstecz
 

 
 
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry