Środa 2024.04.24 Imieniny: Grzegorza, Horacego Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Archiwum Planet i Komet Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Archiwum Planet i Komet
PROJEKT SOLARIS
2011-07-06
1,5 miliona Euro na poszukiwanie planet wokół gwiazd podwójnych otrzymał prof. Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk w Toruniu. Jego projekt pod nazwą SOLARIS uzyskał maksymalną ocenę od Europejskiej Rady ds. Badań. 1,5-milionowy grant zostanie wykorzystany do budowy światowej sieci teleskopów, których zadaniem będzie szukanie planet tam, gdzie najtrudniej je znaleźć – w złożonych systemach gwiezdnych.

Prawie wszystkie znane nam planety poza Układem Słonecznym - jest już ich blisko 500 - krążą wokół pojedynczych gwiazd. Projekt toruńskiego uczonego jest więc nowym wyzwaniem dla światowej astronomii. Odkrycie ciał niebieskich wokół gwiezdnych par byłoby milowym krokiem na miarę dokonań Mikołaja Kopernika i Aleksandra Wolszczana.

Co będzie, jeśli się nie uda? – Jeżeli nie znajdziemy planet, pozostanie nam katalog kilkuset najdokładniej na świecie zbadanych gwiazd podwójnych oraz system teleskopów, jakiego Polska jeszcze nie miała – odpowiada prof. Maciej Konacki – Tak czy inaczej, projekt SOLARIS zakończy się sukcesem – zapowiada jego autor.

Na sieć teleskopów SOLARIS złożą się cztery zrobotyzowane instrumenty o średnicy pół metra. Dwa zostaną umieszczone w Ameryce Południowej (Chile lub Argentyna), jeden w RPA i jeden w Australii. Ich rozmieszczenie umożliwi ciągłą pracę, np. śledzenie wybranego obiektu przez 24 godziny na dobę. Pierwszy teleskop został sfinansowany przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, zaś europejski grant pozwoli na zakup trzech pozostałych. Jest to pionierska inwestycja - polska astronomia nie posiada tego typu zdalnie sterowanych instrumentów.



Teleskopy SOLARIS rozpoczną przeczesywanie nieba w drugiej połowie 2011 roku. Witryna projektu znajduje się pod adresem: www.projektsolaris.pl.

wstecz
 

 
 
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry