Niedziela 2024.04.28 Imieniny: Ludwika, Pawła, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Archiwum Planet i Komet Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Archiwum Planet i Komet
Gdzie jest księżycowa woda?
2010-09-09
     Wiemy już, gdzie znajduje się woda na Księżycu. Miejsce wskazali uczeni z NASA kierujący sondą LCROSS, która 9 października 2009 roku uderzyła w Srebrny Glob.

      Było to kontrolowane, podwójne zderzenie. W księżycowy grunt wbił się próbnik oraz jego moduł rakietowy Centaur. Na miejsce uderzenia wybrano krater Cabeus w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Właśnie tam naukowcy spodziewali się znaleźć ślady wody zestalonej ze skalnym materiałem na dnie krateru, gdzie panuje wieczny cień. Najpierw rozpędzona została rakieta, po czym gruchnęła w skały, a podążająca za nią sonda fotografowała przebieg katastrofy. W kilka minut później LCROSS podzielił los Centaura.

      - Jesteśmy szalenie podekscytowani – skomentował zdjęciowy plon Anthony Colaprete, konstruktor próbnika LCROSS. – W pyle wyrzuconym z krateru po eksplozji odkryliśmy wyraźne ślady cząstek H²O. Jej ilość i rozkład w miejscu zderzenia wymaga dalszych badań, ale z całą pewnością możemy ogłosić: na Księżycu jest woda!

      Instrumenty pokładowe sondy wykryły konkretnie cząstki hydroksylu – substancji powstającej z rozpadu cząstek H²O pod wpływem promieniowania słonecznego w warunkach próżni. Pamiętajmy, że Księżyc nie ma atmosfery, stąd występowanie tam wody w stanie płynnym jest niemożliwe. Odkrycie ma fundamentalne znaczenie dla przyszłych załogowych misji księżycowych oraz planów budowy baz na Srebrnym Globie, dla których woda jest podstawą egzystencji. Wiele wskazuje na to, że księżycowy habitat będzie musiał powstać w okolicach podbiegunowych, zaś pierwsi mieszkańcy będą konstruktorami instalacji do pozyskiwania życiodajnego płynu z księżycowej zmarzliny.




wstecz
 

 
 
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry