Piątek 2024.05.10 Imieniny: Antoniny, Izydora Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Magazyn Radia Planet i Komet » Archiwum Planet i Komet Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Archiwum Planet i Komet
Na niebie - styczeń 2008
2008-02-05
Styczeń 2008

    Do połowy stycznia będziemy mieli bezksiężycowe noce, stąd korzystne warunki do obserwacji nieba gwiaździstego trzeba wykorzystać możliwie najszybciej – tym bardziej, że mamy nowego gościa wśród gwiazd. To kometa Tuttle, świetnie widoczna przez lornetkę. Niestety – obiekt szybko przemieszcza się wśród gwiazd na południe, a w drugiej połowie miesiąca zniknie nam z nieba. Więcej o komecie piszemy w naszych newsach, a poniżej zamieszczamy mapkę położenia obiektu.



    Zimowe niebo to jednak domena jasnych gwiazd i konstelacji. Chyba nie ma bardziej sprzyjającej pory roku do podziwiania tak wielu gwiazd pierwszej wielkości!



    W pobliżu zenitu świeci Capella z konstelacji Woźnicy. Kierując się w prawo poniżej natrafiamy na Aldebarana w Byku. Jeszcze niżej odnajdujemy charakterystyczny kształt Oriona, którego najjaśniejszą gwiazdą jest Rigel. Z opowieści o Gwieździe Betlejemskiej wiemy już, że tą najjaśniejszą jest Syriusz z konstelacji Wielkiego Psa. Z kolei w Małym Psie znajdziemy Procjona. Całą układankę wieńczy Pollux – nieco jaśniejszy z braci Bliźniąt. Jeżeli w wyobraźni poprowadzimy linię łączącą wymienione gwiazdy, otrzymamy tzw. Sześciokąt Zimowy, który pod względem liczby jasnych gwiazd przebija znany nam już Trójkąt Letni. A przecież są jeszcze: Betelgeza (Orion), Kastor (Bliźnięta), Mirfak (Perseusz)… Do tego dochodzą dwie jasne planety widoczne wieczorem: Mars (w Bliźniętach) krótko po maksimum blasku i Saturn (w Lwie) – jeszcze przed tegoroczną opozycją. Z kolei na porannym niebie, krótko przed wschodem Słońca pięknie błyszczy Wenus na tle gwiazd Skorpiona.


Grafika: © Jerzy Rafalski na podstawie oprogramowania "Stellarium"
Foto i opracowanie: © Piotr Majewski


wstecz
 

 
 
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry