W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.
Archiwum Planet i Komet
Kometa Holmesa największym ciałem w Układzie Słonecznym
2007-12-19
Astronomowie z toruńskiego UMK na podstawie serii zdjęć wykonanych w obserwatorium w Piwnicach zmierzyli rozmiary komety Holmesa. Obiekt jest obecnie większy od Słońca! (www.astri.umk.pl/holmes).
Otoczka komety na ostatnim zdjęciu jest siedmiokrotnie większa niż na pierwszym. 17P/Holmes stanowi w tej chwili największe ciało w Układzie Słonecznym. Co prawda samo jądro kometarne ma zaledwie kilka kilometrów, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę całą głowę i warkocz, to rozciągają się one na przestrzeni większej niż objętość Słońca. Kometa Holmesa znajduje się obecnie około 2.5 jednostki astronomicznej od Słońca (ok. 380 milionów km) i około 1.6 jednostki astronomicznej od Ziemi (niecałe 250 milionów km) stale oddalając się od obu ciał.
Z dotychczasowych obserwacji podobnych komet wiadomo, że po gwałtownym wzroście jasności w ciągu 2-3 dni, kometa po kolejnych 20-30 dniach powraca do stanu sprzed wybuchu. 17P/Holmes nie zachowuje się zgodnie z tą regułą i nadal jest bardzo jasna, mimo iż od wybuchu minął prawie miesiąc. Kometę widać w gwiazdozbiorze Perseusza, niedaleko najjaśniejszej gwiazdy tej konstelacji (Mirfak). Późnym wieczorem jest wysoko na niebie, prawie w zenicie. Przy sprzyjającej pogodzie najlepiej oglądać ją przez lornetkę z dala od miejskich świateł.
Obserwowany obiekt jest kometą okresową powracającą do swego punktu przysłonecznego co około 7 lat. Znana jest od 1892 r., kiedy – w wyniku podobnej eksplozji - odkrył ją angielski astronom Edwin Holmes.
Podobne obserwacje prowadzą miłośnicy astronomii z Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego (PPSAE) w Niedźwiadach k/Szubina. Marek Nikodem wykonał serię zdjęć za pomocą lustrzanki cyfrowej z wykorzystaniem teleskopu o średnicy 25 cm lub (zamiennie) stosując zestaw obiektywów. Na stronie http://ozma.astronomia.pl publikowany jest też trójwymiarowy obraz komety Holmesa!