Sobota 2025.01.18 Imieniny: Małgorzaty, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Regionalny Znak Jakości Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Regionalny Znak Jakości


Regionalny Znak Jakości, czyli wszystko to, czym województwo kujawsko-pomorskie może się pochwalić. Miejsca, firmy, ludzie i ich dzieła z różnych dziedzin życia.

W cyklu audycji na naszej antenie:
  • poczet znanych, nieżyjących już osobistości związanych z regionem kujawsko-pomorskim (sobota, godz. 07.45);
  • zjawiskowe miejsca turystyczne, które trzeba poznać (niedziela, godz.   12.05);
  • wydarzenia kulturalne, o których głośno nie tylko w regionie (niedziela, godz. 10.10 / poniedziałek, godz. 16.15);
  • znane organizacje pozarządowe, które mogą pochwalić się nietuzinkowymi inicjatywami (wtorek, godz. 08.40);
  • sportowcy - promujący poprzez swoje osiągnięcia region Pomorza i Kujaw (piątek, godz. 14.45);
  • ludzie nauki i ich dzieła (piątek, godz. 16.15);
  • unijne przedsięwzięcia gospodarcze (środa, godz. 12.30);
  • rolnictwo w regionie (czwartek, godz. 21.10);
  • znani świata kultury, będący wizytówką regionu (czwartek, godzina 10.45);
  • produkt regionalny (poniedziałek, godz.11.15).
Reporterzy Polskiego Radia PiK ukażą województwo kujawsko-pomorskie i jego dziedzictwo,
- codziennie od 10 listopada do końca roku.
 
Rolnictwo: OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały sprzęt pożarniczy. Relacja z uroczystego przekazania sprzętu, który zakupiono ze środków unijnych i samorządu województwa.

Uroczystości przyglądał się Andrzej Krystek.



 
Kultura: PAWEŁ ŁYSAK
Paweł Łysak – dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy W 1989 roku ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1993 roku Wydział Reżyserii PWST w Warszawie. Przez rok studiował na University of Toronto, w 1996 roku odbył staż BBC Radio Drama w Londynie. Od 1995 roku wyreżyserował kilkadziesiąt słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. W 2006 roku został dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Niedawno świętował 20-lecie pracy artystycznej. Przed kilkoma dniami – 19 grudnia został Przewodniczącym powołanej przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego, Rady ds. Instytucji Artystycznych.

Sylwetkę Pawła Łysaka przybliża Ewa Dąbska. foto: www.teatrpolski.pl



 
UE: RYSTOR
Firma istnieje od 1968 roku. Założył ją Ryszard Stachowicz. Rystor jako pierwszy i jedyny w Polsce zaczął produkować pisaki kreślarskie, dzięki czemu firma osiągnęła znaczącą pozycję na rynku oraz zbudowała swoją markę. Rystor oferuje swoim klientom szeroką gamę artykułów piśmiennych.

A jak produkuje się długopisy, cienkopisy i rapitografy? Sprawdzał Ireneusz Sanger. Foto: Rystor.




 
Organizacje pozarządowe: POLSKI CZERWONY KRZYŻ
Najstarsza w Polsce organizacja humanitarna. Przez wszystkie lata PCK realizował wiele zadań zgodnych z potrzebami społecznymi i możliwościami ówczesnej sytuacji. Korzystał przy tym z pomocy państwa i zakładów pracy w niektórych dziedzinach, takich jak opieka nad chorymi w domu, krwiodawstwo, szkolenie sanitarne, promocja zdrowia, praca z młodzieżą itd.

Elżbieta Rupniewska odwiedziła kujawsko – pomorski oddział okręgowy PCK, w czasie kiedy akurat odbywała się odprawa wolontariuszy, którzy pracowali przy zbiórkach świątecznych. www.bydgoszcz.pck.org.pl



 
Kultura: MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY IM. I.J. PADEREWSKIEGO
Pomysłodawcą konkursu był Andrzej Szwalbe - wybitny animator kultury muzycznej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszy konkurs odbył się w 1961 roku, a jego organizatorem była Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, a pierwszym zwycięzcą, wówczas student, Jerzy Maksymiuk.

Celem konkursu jest uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego oraz upowszechnianie jego twórczości muzycznej poprzez wykonania młodych pianistów. Regulamin konkursu przewiduje przyznanie nagród głównych oraz nagród specjalnych - za najlepsze wykonanie utworów Ignacego Jana Paderewskiego i za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą.

Konkurs jest przeznaczony dla pianistów w wieku do 27 lat. W 2010 roku laureatem pierwszej nagrody został Rosjanin Eduard Kunz.

O Konkursie im. I.J. Paderewskiego Magda Jasińska. Foto: www.konkurspaderewskiego.pl.



 
Produkt regionalny: MIODY Z DOLINY DOLNEJ WISŁY
   
Miody z rejonu Dolnej Wisły charakteryzują się różnorodnością pozyskiwanych przez pszczoły pożytków. Bogactwo flory w Dolinie Wisły, zwłaszcza duża ilość wierzby, śliw, roślinności łąkowej i dziko rosnących ziół, wpływa na specyficzny skład pozyskiwanych od stuleci miodów.

Najstarsze znane metody pozyskiwania miodu to przede wszystkim bartnictwo, czyli zabieranie dzikim pszczołom miodu (jakiejś jego części) zgromadzonego w barciach, czyli gniazdach ulokowanych w pniach drzew. Wskutek zmniejszania się powierzchni lasów i spadku ilości naturalnych barci, wskutek rabunkowej niekiedy gospodarki pszczelarskiej, zaczęła się upowszechniać hodowla pszczół w ulach.

Spośród wszystkich stworzeń pszczoły były wszędzie i zawsze wyróżniane.
O miodach Andrzej Krystek. Foto: www.tpdw.pl.



 
Turystyka: POJEZIERZE BRODNICKIE
Położone jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Granice regionu określają rzeki: na zachodzie Lutryna, na południu i wschodzie Drwęca, a na północy Osa i Gać. Nazwa tego pojezierza pochodzi od Brodnicy, miasta położonego w dolinie Drwęcy. Pojezierze Brodnickie obejmuje historyczny region ziemi michałowskiej.

Przez jego obszar przebiega kilka międzyregionalnych tras, zapewniających dobrą dostępność komunikacyjną. Do nich zaliczyć można m.in. linię kolejową: Wrocław - Poznań - Toruń - Jabłonowo Pom. - Olsztyn oraz drogi: nr 52, Konin - Toruń - Olsztyn (duże znaczenie w tranzycie turystycznym na Mazury) i nr 560, Brodnica - Rypin - Sierpc - Warszawa.

Niewiele jest w Polsce tak atrakcyjnych turystycznie terenów jak Pojezierze Brodnickie, na które zaprasza Tomasz Kaźmierski. Foto: www.pojezierzebrodnickie.pl.



 
Kultura: KONCERT SPECJALNY PAMIĘCI GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO
Na scenie toruńskiej "Od Nowy" już po raz jedenasty pojawili się artyści, którzy zagrali i zaśpiewali swoje wersje utworów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. W tym roku byli to m.in. Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska, Ania Rusowicz, Natalia Przybysz, TymonTymański.

W poprzednich edycjach koncertu wystąpili m.in.: Kayah, Maria Peszek, Katarzyna Groniec, Robert Gawliński, Adam Nowak, Grzegorz Turnau, Zbigniew Hołdys, Krzysztof Kiljański, Tymon Tymański, Krzysztof Jaryczewski, Jacek Bończyk, Hey, Myslowitz, Closterkeller, Bracia, Voo Voo, Coma, Agressiva 69, Dezerter, Proletaryat, Kobranocka, Mech, Brygada Kryzys.

Podczas koncertu wręczana jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku trafiła ona do Meli Koteluk. W "Od Nowie" była Iwona Rzeszotek.



 
Osobistości: prof.WILHELMINA IWANOWSKA
Honorowa Obywatelka Torunia, współzałożycielka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i "toruńskiej szkoły astronomii", członek rzeczywisty PAN i wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, doktor honoris causa University of Leicester, University of Manitoba oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Prof. Wilhelmina Iwanowska była wiceprezydentem Międzynarodowej Unii Astronomicznej w latach 1973-1978 i doktorem honorowym trzech uniwersytetów: w Winnipeg w Kanadzie, w Leicester w Anglii i UMK. W 1995 roku została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1997 otrzymała honorowe obywatelstwo Torunia. Zmarła 16 maja 1999 r.

Prof. Iwanowską przypomina Adriana Andrzejewska. Foto: Archiwum UMK.


 
Nauka: Prof. JAROSŁAW DUMANOWSKI
Historyk czasów nowożytnych, specjalizuje się w historii kultury materialnej, historii kultury, kontaktach polsko-francuskich oraz w kulturowej historii kuchni i wyżywienia.

Kierownik Zakładu Historii Nowożytnej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, jest członkiem międzynarodowego komitetu naukowego pisma „Histoire, Economie & Societe” redagowanego na Uniwersytecie Paryż IV Sorbona i członkiem działającego na Sorbonie Centrum Historii Europy Środkowej oraz komitetu redakcyjnego „Kwartalnika Historii Kultury Materialnej”.

Inicjator, wydawca i redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria” (Polskie Zabytki Kulinarne), publikowanej we współpracy z Muzeum Pałacem w Wilanowie. Popularyzator tradycji kulinarnych, współpracuje z szefami kuchni i producentami żywności. Prowadzi poświęcony tradycjom kulinarnym blog www.dumanowski.natemat.pl. O profesorze Dumanowskim Adriana Andrzejewska. Foto: Andrzej Goiński, www.kujawsko-pomorskie.pl
.


 
Sport: TOMASZ GOLLOB
Mistrz świata na żużlu z roku 2010. Osobowość roku 2010 FIM . Karierę w sporcie żużlowym (wcześniej startował w zawodach motocrossowych i wyścigach motocyklowych) rozpoczął w 1988 roku w bydgoskiej Polonii, w której jeździł przez wiele lat.

Po kilku latach spędzonych w Tarnowie i Gorzowie, w sezonie 2013 będzie reprezentował toruński Unibax.

Sylwetkę najbardziej utytułowanego polskiego żużlowca przybliża Bartosz Kustra. Foto: Ireneusz Sanger.


 
Rolnictwo: PROGRAM "SZKLANKA MLEKA"
Jego celem jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. 

Program „Szklanka Mleka” jest finansowany z trzech źródeł. Od czasu akcesji Polski do UE cieszy się coraz większą popularnością. Znaczący wzrost zainteresowania programem wśród placówek oświatowych nastąpił po uruchomieniu (na wzór innych krajów UE takich jak, np. Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania czy Węgry) dodatkowych środków finansowych, mających na celu dalsze obniżenie cen mleka i przetworów mlecznych płaconych przez uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

Jak wygląda realizacja programu "Szklanka mleka" w województwie kujawsko - pomorskim? Sprawdzał Andrzej Krystek.


 
Kultura: KRZYSZTOF HERDZIN
To znakomity pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent. Rzadki przykład wszechstronnego artysty, spełniającego się równolegle w wielu dziedzinach. Multiinstrumentalista, pracoholik, osoba, której marzeniem jest odpoczynek i długi sen.

Lista artystów, z którymi współpracował Krzysztof Herdzin jest bardzo długa, To m.in.: Jan A.P. Kaczmarek, Ryszard Rynkowski, Maryla Rodowicz. Ostatnio nagrał płytę z Aleksandrą Kurzak - primadonną wielkich scen operowych.



 
UE: TZMO SA
Liczące ponad 60 lat Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. są wiodącym producentem i dostawcą artykułów higienicznych, kosmetycznych i wyrobów medycznych na rynek światowy.

Grupa kapitałowa TZMO to 49 firm: produkcyjnych, handlowych i usługowych.



 
Organizacje pozarządowe: POLSKA AKCJA HUMANITARNA
 
Polska Akcja Humanitarna założona w 1994 roku przez Janinę Ochojską. Misją PAH jest "uczynić świat lepszym przez zmniejszanie cierpienia i niesienie wartości humanitarnych". PAH pomaga ludziom w sytuacjach kryzysowych w jak najszybszym uzyskaniu samodzielności i przyjęciu odpowiedzialności za własną przyszłość. Jednocześnie skupiamy się na polskim społeczeństwie, kształtując postawy humanitarne i budując nowoczesną kulturę pomocy.

Naczelną zasadą PAH jest efektywne działanie z poszanowaniem godności człowieka. Naszą zasadą, obowiązującą od samego początku działania fundacji, jest udzielanie pomocy bez względu na narodowość, rasę, religię czy stronę konfliktu.

O Polskiej Akcji Humanitarnej - Elżbieta Rupniewska. Foto: www.pah.org.pl


 
Kultura: FESTIWAL PRAPREMIER
...
Odbywa się w bydgoskim Teatrze Polskim od 2002 roku. Pomysłodawcą był ówczesny dyrektor teatru Adam Orzechowski. Od 2007 dyrektorem festiwalu jest Paweł Łysak.

Do Bydgoszczy co roku zjeżdżają najlepsze przedstawienia prapremierowe. Festiwalowi towarzyszy Międzynarodowy Aneks.


O imprezie - Ewa Dąbska.


 
Produkt regionalny: MACE BOROWIACKIE
Mace borowiackie to rodzaj pieczywa, które obecnie wypiekane jest przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Tucholi. W przeszłości podobne pieczywo, znane na terenie Borów Tucholskich pod nazwą klepoki, przyrządzano z resztek ciasta pozostałego po wypieku chleba. Nadziewano je owocami lub skwarkami. Współcześnie do ciasta dodaje się śmietanę, a farsz to mięso mielone, posypywane żółtym serem.

O produkcie regionalnym ze smakiem - Andrzej Krystek. Foto: www.minrol.gov.pl



 
Turystyka: BORY TUCHOLSKIE
Gmina Tuchola położona jest na skraju Borów Tucholskich, w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, jest jedną z sześciu gmin tworzących powiat tucholski. Z ogólnej powierzchni użytki rolne stanowią 43,95%, lasy i grunty leśne 45,00%, pozostałe grunty - 11,05%. W skład gminy Tuchola wchodzi 9 sołectw (Mały Mędromierz, Bladowo, Raciąż, Stobno, Kiełpin, Mała Komorza, Klocek, Rzepiczna, Legbąd) oraz miasto Tuchola.

O interesujących Borach Tucholskich – Tomasz Kaźmierski. Foto: www.tuchola.pl



 
Kultura: PROJEKT STACHURA
Druga część przedsięwzięcia "Stachura" odbyła się w Toruniu dnia 7 grudnia w Teatrze "Baj Pomorski". Głównym punktem toruńskiego programu był Koncert Galowy "Fabula Rasa", w którym wystąpili najlepsi uczestnicy warsztatów w Bieszczadach. Głównym punktem programu był spektakl muzyczny "Biała lokomotywa", w którym wystąpili: Mirosław Czyżykiewicz, Radosław Elis, Andrzej Perkman, Jerzy Satanowski, Jan Janga Tomaszewski.

Przedsięwzięciu przyglądała się Iwona Muszytowska – Rzeszotek.
foto: www.stachura.sosmusic.pl



 
Osobistości: EDWARD STACHURA
Edward Stachura urodził się18 lipca 1937 roku we Francji. Pochodził z robotniczej rodziny polskich emigrantów. Jego ojciec Stanisław pracował w fabryce, matka ? Jadwiga Stępkowska, zajmowała się dziećmi: najstarszym synem Ryszardem, Edwardem, oraz dwójką młodszego rodzeństwa ? Elianą i Janem. We wrześniu 1948 roku rodzina Stachurów przeprowadziła się do Polski i osiadła w Łazieńcu nieopodal Aleksandrowa Kujawskiego. Edward w 1952 roku rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Ciechocinku. Dwa lata później przeniósł się do brata Ryszarda, do Gdyni, gdzie w 1956 roku zdał maturę.

Stachura pisał i dużo podróżował również po świecie. W 1966 r. odwiedził Jugosławię, w latach 1969-1970 przebywał w Meksyku, rok później w Syrii. Do połowy lat 70. odwiedził jeszcze Norwegię, Szwajcarię, Francję, USA, Kanadę i ponownie Meksyk. Artystę wspomina Żaneta Walentyn. Foto: www.stachuriada.pl/stachura.



 
Nauka: prof. CZESŁAW SADOWSKI
Początki Katedry sięgają 1974 roku, kiedy to powstał Zakład Fitopatologii. Jednostka, jako Katedra istnieje od 1984 roku. Organizatorem i długoletnim kierownikiem Katedry (do 1996 roku) był prof. dr hab. inż. Czesław Sadowski. Sylwetkę profesora przedstawia Andrzej Krystek. Foto: www.pomorska.pl


 
Sport: ADRIAN ZIELIŃSKI
Na siłowni znalazł się w wieku 7 lat. Początki nie były łatwe, tak samo jak warunki, w których zaczynał, ale ciężkie warunki hartują. Do 16. roku życia traktował to jako formę spędzania wolnego czasu. Po skończeniu gimnazjum podjął świadomą decyzję, że zawodowo będzie uprawiał podnoszenie ciężarów.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012) zdobył złoty medal. Mieszka i trenuje w Mroczy.

Sylwetkę Adriana Zielińskiego przybliża Bartosz Kustra.
Foto: www.adrian-zielinski.pl


 
Rolnictwo w regionie: PREMIE UNIJNE
Młodzi rolnicy mogli składać wnioski o premie unijne w wysokości do 75 tysięcy złotych. Andrzej Krystek rozmawia z rolnikami ubiegającymi się o takie dofinansowanie.


 
Kultura: PAWEŁ WAKARECY
Urodzony w Toruniu, kształcił się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.  Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie.

Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Zdobył także wyróżnienie na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku. Był wtedy jedynym Polakiem w finale Konkursu Chopinowskiego. Sylwetkę artysty przybliżyła Magda Jasińska.



 
UE: MUZEUM WODOCIĄGÓW
Najmłodsza placówka muzealna w Bydgoszczy i jedyna tego typu w Polsce. Można w niej zejść pod ziemię - do studni głębinowej, czy pokonać kilkanaście metrów w replice kanału.

Można dowiedzieć się jak przed wiekami dostarczana była woda do miasta, a po wejściu na taras widokowy podziwiać panoramę Bydgoszczy.

W Lesie Gdańskim i na Wzgórzu Dąbrowskiego, bo w tych miejscach usytuowane są obiekty Muzeum Wodociągów, z mikrofonem i aparatem fotograficznym był Ireneusz Sanger.



 
Organizacje pozarządowe: ŚWIETLICA TERAPEUTYCZNA
Przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego działa Świetlica Terapeutyczna. Od 10 lat prowadzi ją stowarzyszenie Rodzina Miłości Ofiarnej. Zajęcia znajduje tam młodzież niepełnosprawna umysłowo.

Głównym zadaniem Stowarzyszenia jest prowadzenie Świetlicy Terapeutycznej, gdzie codziennie odbywają się zajęcia grupowe i indywidualne, mające na celu ogólne usprawnienie zaburzonych funkcji organizmu i ograniczające skutki deficytów rozwojowych osób z upośledzeniem umysłowym i fizycznym. Świetlicę odwiedziła Elżbieta Rupniewska
.


 
Kultura: Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT
KONTAKT organizowany jest od 1991 roku przez przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Jego pomysłodawczynią była ówczesna dyrektor toruńskiego teatru Krystyna Meissner.

Festiwal stworzył możliwość przeglądu i promocji najciekawszych wydarzeń teatralnych z państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz ich konfrontacji z teatrami z Europy Zachodniej. Od 2010 roku festiwal odbywa się w cyklu dwuletnim.

Materiał Iwony Muszytowskiej- Rzeszotek. Foto: Natalia Kabanow, spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu, Bożena Keff „Utwór o Matce i Ojczyźnie” w reżyserii Jana Klaty, zaprezentowany w czasie KONTAKTU 2012.



 
Produkt regionalny: KIEŁBASA BIAŁA W SŁOIKU
Kiełbasa w słoiku to wyrób sporządzany na wsiach już w okresie międzywojennym, kiedy upowszechniło się konserwowanie przetworów w wekach. Wyrób bardzo popularny w latach 50. i 60. ubiegłego wieku .

"Biała kiełbasa w słoiku" produkowana jest przez PHUP ROLMIĘS z Łabiszyna. Do jej wyrobu wykorzystuje się mięso ze świń rasy złotnickiej pstrej, hodowanych w gospodarstwach ekologicznych.

Mielona wieprzowina doprawiana jest czarnym pieprzem, majerankiem, gorczycą, cukrem i solą włodawską.  Materiał Andrzeja Krystka. Foto: strona producenta.



 
Turystyka: WYSPA MŁYŃSKA
Wyspa położona pomiędzy głównym nurtem Brdy i odnogi Młynówki. To jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy. Ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova pełni funkcję kulturalną.

Pierwsze plany rewitalizacji wyspy i przeznaczenia obiektów na cele muzealne pochodzą z lat 70. ubiegłego roku. Obecnie jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta, jak i turystów.

Latem podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie Wyspa Młyńska została przeistoczona w wyspę olimpijską.

Po wyspie spacerował z mikrofonem Tomasz Kaźmierski. Foto: Wikipedia.



 
Kultura: PLUS CAMERIMAGE 2012
Podczas gali w Operze Nova rozdano najważniejsze nagrody XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE w Bydgoszczy.

Relacja Bogumiły Wresiło i Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek. Foto: Piotr Walczak.



 
Osobistości: JEREMI PRZYBORA
Legendarny współtwórca Kabaretu Starszych Panów, autor tysiąca piosenek, okrzykniętych standardami muzyki rozrywkowej.

Z Bydgoszczą był związany dwukrotnie – przed II wojną światową jego ojciec nabył majątek na terenie obecnego Fordonu. Zaraz po wojnie rozpoczął pracę spikera w Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy i współtworzył program „Pokrzywy nad Brdą”. Po latach odwiedził Polskie Radio PiK.

Postać Jeremiego Przybory przypomina Ewa Dąbska. Foto: Archiwum.



 
Nauka: prof. ZBIGNIEW WŁODARCZYK
Kierownik Katedry i Kliniki Transplantologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Transplantologię "zaszczepił" w Bydgoszczy po powrocie z Wielkiej Brytanii, gdzie kształcił się i pracował zaraz po studiach medycznych w Poznaniu.

Jest uwielbiany przez pacjentów i ich rodziny, bardzo lubiany przez dziennikarzy. Jako pracodawca, jak mówią jego podwładni, bardzo wymagający.

Z profesorem Włodarczykiem i o profesorze rozmawiała Magda Jasińska.




 
Sport: PIOTR MAKOWSKI
Trener siatkarzy Delecty Bydgoszcz. Wcześniej trener siatkówki kobiet, drugi trener reprezentacji kobiet, od 2011 roku trener bydgoskich siatkarzy. Miał epizod z dziennikarstwem telewizyjnym i radiowym.

Sylwetkę Piotra Makowskiego przybliża Bartosz Kustra.



 
Rolnictwo: LOKALNE GRUPY DZIAŁANIA
Rodzina Iwanowskich prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Strzelcach Dolnych. Dzięki dotacjom unijnym dawny budynek inwentarski został wyremontowany, zmodernizowany i wyposażony w  salę konferencyjno - szkoleniową.

Z kolei Dariusz Bogucki 
z Bachorzewa  w gminie Dobrzyń nad Wisłą w ramach modernizacji gospodarstw kupił w celach zarobkowych nowoczesne maszyny. Materiał Andrzeja Krystka.


 
Kultura: MAREK ŻYDOWICZ
Z wykształcenia historyk sztuki, pomysłodawca i organizator  festiwalu Plus Camerimage, który w 2012 roku obchodzi 20-lecie. Jest osobą konsekwentną i upartą, marzy mu się wielkie centrum filmowe. Jego festiwal stał się ważną imprezą – świętem operatorskim na świecie.

Iwona Muszytowska - Rzeszotek przypomina wypowiedzi m.in. marszałka województwa Piotra Całbeckiego, znanych operatorów - gości festiwalu Plus Camerimage. Foto: Piotr Walczak.



 
UE: VIVID GAMES
Bydgoska spółka jest jednym z najnowocześniejszych, niezależnych studiów deweloperskich w Europie.

Starannie opracowywany design, nowe rozwiązania, unikatowa autorska technologia, pozwalająca na szybkie dostosowanie gier na różne platformy - to atuty VG.

Współpracując ze znanymi na całym świecie firmami oraz markami spółka Vivid Games stała się jedną z wizytówek polskiej branży gier komputerowych.

W głównej siedzibie VG był Ireneusz Sanger.



 
Organizacje pozarządowe: FUNDACJA "ŚWIATŁO"
Misją toruńskiej fundacji jest wszechstronne wspieranie osób chorych i niepełnosprawnych oraz ich najbliższych.

Założycielką i prezesem "Światła" jest Janina Mirończuk - mgr pielęgniarstwa, osoba obdarzona niezwykłą charyzmą, bogatym doświadczeniem i intuicją zawodową oraz niespotykaną inwencją twórczą. Zarówno w prowadzonym od 13 lat Hospicjum Światło jak i w Fundacji potrafi stworzyć niepowtarzalny nastrój, zmotywować personel, znaleźć czas na rozmowę z pacjentami i ich rodzinami, podlać kwiaty na rabatkach, pogłaskać hospicyjnego kota i… zorganizować międzynarodową konferencję.

Elżbieta Rupniewska rozmawiała z prezes, pracownikami i rodzinami podopiecznych Fundacji "Światło".



 
PODPIWEK KUJAWSKI
   
Z powodu niezwykle urodzajnych gleb, Kujawy nazywane były spichlerzem Polski. W Królestwie Polskim na przełomie XIX wieku wzrastało znaczenie rzeki Wisły, jako szlaku handlowego zbożem. Rocznie tym szlakiem przepływało 90% zboża na eksport. Na tych terenach zaczęły powstawać pierwsze fabryki korzystające z obficie dostępnych surowców produkcyjnych. W roku 1816, pochodzący z Bydgoszczy Ferdynand i Wilhelm Bohm, uruchomili pierwszą w Polsce fabrykę produkującą kawę zbożową we Włocławku. Kawa zbożowa była podstawą kuchni Kujawian i stała się wizytówką tego regionu. Kawę na Kujawach spożywano codziennie gotując ją krótko z dodatkiem mleka lub cukru.

W latach 1935-1939 pojawiły się pierwsze reklamy opisujący nowy produkt o nazwie "podpiwek". Podpiwek stanowił gotową mieszankę kawy zbożowej i chmielu. Nazwa podpiwek określa słabe piwo otrzymane przez zalanie trzeciej brzeczki, czyli roztworu wodnego substancji otrzymanych w wyniku ekstrakcji z zacieranego słodu piwowarskiego i ugotowaniu z chmielem.

W smacznych wspomnieniach zanurzył się Andrzej Krystek. Foto: www.podpiwek-kujawski.pl


 
BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY
Impreza powstała m.in. po to, by można było dokończyć budowaną od ponad 20 lat Operę Nova. Kiedy 18 listopada 1992 roku dyrekcję objął Maciej Figas zaproponował organizowanie festiwalu operowego w surowym budynku. Wielkie gwiazdy występowały w prowizorycznych warunkach, lecz z roku na rok widać było postęp prac. Festiwal wpisał się w kalendarz imprez krajowych, a w 2013 roku będzie obchodził jubileusz 20-lecia.

W materiale powrót do wydarzeń sprzed 20 lat i fragmenty zapisów spektakli wystawianych podczas BFO.


 
PLUS CAMERIMAGE 2012
Ponad 300 produkcji z Polski i ze świata, filmowe konkursy, wystawy, spotkania oraz setki gości. Relację z uroczystości otwarcia jubileuszowej 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage przekazała Bogumiła Wresiło. Foto: Piotr Walczak.


 
ZAMEK W ŚWIECIU
Zamek w Świeciu Prawdopodobnie powstał w XIV wieku, wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda . W skład zamku wchodziły: wieża (zachowana do dziś), budynek mieszkalny w części północno-zachodniej, kaplica i dziedziniec w części wschodniej; w czasach nowożytnych zbudowano we wschodniej części budynek mieszkalny.

Obecnie trwa odbudowa zamku. Co można zobaczyć już dziś? O tym autor – Tomasz Kaźmierski.Foto: www.swiecie.eu.pl; www.radiopik.pl


 
POLA NEGRI
Pola Negri – Apolonia Chałupiec, urodziła się w Lipnie na terenie ziemi dobrzyńskiej, w rodzinie drobnomieszczańskiej, jej ojciec - słowacki Rom - był drobnym rzemieślnikiem, matka - Polka Eleonora z Kiełczewskich - prowadziła dom. Gdy Pola była jeszcze małym dzieckiem, jej ojca aresztowano i zesłano na Sybir. Odtąd wychowywała ją tylko matka, z którą przeprowadziła się w 1902 do Warszawy. Dziewczynkę posłano na lekcje tańca i gry aktorskiej. W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie zagrała w filmie Maxa Reinhardta, a w 1923 roku przybyła do Hollywood – gdzie została gwiazdą kina niemego. Od 2007 roku Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne kultywuje się pamięć po wielkiej Policie – organizując festiwal Pola i inni. Do wspomnień o artystce zaprasza Anna Pudlińska. Foto: www.polanegri.pl, www.umlipno.pl.


 
WŁODZIMIERZ JASKÓLSKI
Profesor Włodzimierz Jaskólski – dyrektor Instytutu Fizyki UMK w Toruniu. Pochodzi z Inowrocławia, gdzie się urodził w 1955 r. Studia na UMK ukończył w 1979 r. i wtedy rozpoczął karierę naukową w Zakładzie Metod Obliczeniowych Fizyki Molekularnej Instytutu Fizyki UMK. Pracę doktorską obronił w 1986 r. a 10 lat później habilitował się i objął kierownictwo Zespołu Teorii Struktur Niskowymiarowych. Obecnie prowadzi badania nad grafenem. Sylwetkę profesora Włodzimierza Jaskólskiego przybliża Adriana Andrzejewska. Foto: www.fizyka.umk.pl


 
ROBERT SYCZ
Robert Sycz – były wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski. Niedawno zakończył karierę czynnego sportowca, choć z Bydgoszczą i sportem się nie żegna. Robert Sycz ma niespełna 39 lat. Uprawianie wioślarstwa zaczynał w 1987 roku w MOS Warszawa. W okresie służby wojskowej w latach 1996-98 był zawodnikiem WKS Zawisza Bydgoszcz, a w 1990 przeszedł do swego ostatniego klubu - "Lotto-Bydgostia-WSG". Sylwetkę Roberta Sycza przedstawia Bartosz Kustra. Foto: www.bydgostia.org.pl


 
GRUPY PRODUCENTÓW ROLNYCH
Agencja Rynku Rolnego, administrując różnymi mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej, dysponuje również środkami, które umożliwiają wsparcie promocji produktów rolnych, tradycyjnych oraz ekologicznych. Celem jest zwiększenie sprzedaży polskich produktów o wysokiej jakości, zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Producenci, prowadzący na terenie Polski produkcję w systemach jakości żywności w odniesieniu do określonych produktów lub sposobu produkcji, mogą działając w formie grupy producentów wnioskować o środki na działania informacyjne i promocyjne.

Grupy Producentów Rolnych wzięły sobie za cel wspólną sprzedaż płodów rolnych. Jedną z takich grup we Wtelnie odwiedził niedawno wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Całości tematu przyjrzał się Andrzej Krystek.



 
RAFAŁ BLECHACZ
 
Nasza prawdziwa wizytówka regionu. Honorowy Obywatel Nakła, wyjątkowy absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych i bydgoskiej Akademii Muzycznej jest laureatem największych konkursów pianistycznych na świecie. W 2005 roku wygrał i to spektakularnie XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zdobywając prócz głównej nagrody wszystkie dodatkowe.

Obecnie jest pianistą koncertującym w najlepszych salach koncertowych, nagrywający kolejne płyty dla zagranicznych wytwórni. Jest artystą rozpoznawalnym i podziwianym na całym świecie. W materiale wspominać będziemy jego drogę do upragnionego sukcesu. Sylwetkę artysty przedstawia Magda Jasińska. Foto: Felix Broede - www.blechacz.net.


 
PESA BYDGOSZCZ S.A.
 
Bydgoska firma produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje). Firma powstała w 1851 jako Warsztat Naprawczy Kolei Wschodniej. Potem były to Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Obecnie PESA zawiera kontrakty nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim za granicą m.in. w Niemczech czy w Rosji.

92% akcji PESY jest w rękach ośmiu prywatnych inwestorów – m.in. menedżerów w firmie. Wśród nich jest prezes spółki Tomasz Zaboklicki, który niedawno znalazł się wśród finalistów międzynarodowego konkursu Przedsiębiorca Roku organizowanego przez firmę doradczą Ernst & Young
. Wizerunek bydgoskich zakładów przybliża Ireneusz Sanger. Foto: Mateusz Włodarczyk.


 
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
Toruńska Fundacja Konsultingu i Rehabilitacji pomaga w rehabilitacji społecznej i zawodowej osobom chorym psychicznie i  z zaburzeniami psychicznymi.

"Lepsze jutro" jest projektem, który polega na udzielaniu różnego rodzaju wsparcia osobom niepełnosprawnym z zaburzeniami psychicznymi, pomoc w powrocie do struktur społecznych, radzenia sobie z podstawowymi problemami oraz na aktywizacji zawodowej osób nim objętych. – Docelowo do końca 2014 roku zrekrutowanych do udziału w projekcie zostanie 45 osób.

Toruńską fundację odwiedziła Elżbieta Rupniewska.



 
PLUS CAMERIMAGE
     
Wielkie nazwiska , znakomite filmy , ciekawi goście , spotkania i dyskusje tak co roku wygląda Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. W tym roku na dwudziesty festiwal do Bydgoszczy zjadą m.in. Daniel Olbrychski, Gus van Sant czy Keanu Reeves.

W materiale przypominamy historię festiwalu i jego losy. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu – Marek Żydowicz opowiada o początkach imprezy.

Festiwal Plus Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 24 listopada do 1 grudnia. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio PiK.

Podczas tegorocznej sobotniej gali otwarcia, w Operze Nova pojawi się m.in. Keanu Reeves. Aktor będzie promował swój dokument o pracy operatorów "Side by Side". Film był realizowany dwa lata temu na Festiwalu Camerimage i został wyprodukowany w kooperacji z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego. Festiwalowej rzeczywistości i ofercie przyjrzała się Iwona Muszytowska - Rzeszotek. Foto: z archiwum PR PiK.


 
POWIDŁA ŚLIWKOWE Z DOLINY DOLNEJ WISŁY
Smażone są z dojrzałych śliwek węgierek - ze wszystkich lokalnych ich odmian. Smażenie odbywa się w miedzianych kotłach, nad ogniem podsycanym drewnem liściastym. Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły jako pierwszy kujawsko-pomorski produkt zostały w 2006 roku wpisane na listę Produktów Tradycyjnych.

Jak robi się te powidła? O tym Andrzej Krystek i jego rozmówcy.
Foto: Święto Śliwki - Strzelce Dolne 2011.


 
PAŁUKI
 
Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji, w którym można obejrzeć małe parowozy z XIX wieku, wagoniki, drezyny, a nawet całą zabytkową stację kolejową. Zamek Mikołaja Nałęcza, do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i dziedziniec...

Na spacer po pałuckiej Wenecji zaprasza Tomasz Kaźmierski
. Foto: ze zbiorów www.muzeumznin.pl


 
Festiwal "MUZYKA U ŹRÓDEŁ"
Bydgoski festiwal organizowany od 4 lat przez fundację „Muzyka u źródeł”. Koncerty odbywają się w zabytkowej Stacji Pomp w Lesie Gdańskim. Gospodarzami festiwalu jest Barock Quartet, który tworzą muzycy na co dzień grający w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

Barock Quartet wystąpił m.in. z Filipem Wojciechowskim, Krzysztofem Herdzinem, Kevinem Kennerem. Na zakończenie tegorocznej edycji odbył się koncert z grupą KROKE. O festiwalu i magicznym wręcz miejscu Magda Jasińska i Ewa Dąbska.



 
GENERAŁ ELŻBIETA ZAWACKA
Jedyna cichociemna kobieta, pseudonim "Zo". Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, druga Polka w historii Wojska Polskiego, która awansowała na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego. W grudniu 2008 roku Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego nadał profesor Zawackiej Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa.

Po śmierci generał Elżbiety Zawackiej utworzono fundację jej imienia. Żanecie Walentyn przed laty udało się spotkać z generał Zawacką i nagrać jej wspomnienia. W materiale wykorzystano fragmenty reportażu "Bo ja się nazywam Cichociemna".
Foto: ze zbiorów www.um.torun.pl


 
BEATA MIKOŁAJCZYK
Kajakarka - srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, mistrzyni świata i mistrzyni Europy. Osoba wyjątkowo pracowita i ambitna. Beata Mikołajczyk jest zawodniczką U.K.S. Kopernik Bydgoszcz. O bydgoskiej kajakarce w materiale Bartosza Kustry.


 
PROF. KATARZYNA POPOWA-ZYDROŃ
W jej klasie fortepianu uczyli się m.in. Rafał Blechacz, Paweł Wakarecy czy Krzysztof Herdzin. Z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy związana jest od blisko 20 lat, dobrze tu się czuje i obecnie kieruje Katedrą Fortepianu.

O swojej pracy pedagogicznej, swoich uczniach, studentach opowiada sama prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, mówią także je podopieczni. Rozmawiała Magda Jasińska.



 
GMINA DOBRCZ
Są gospodarstwa rolne, z których inni rolnicy mogą brać przykład. Podbydgoska gmina Dobrcz, podzielona jest na 21 sołectw. Składają się na nie 32 miejscowości. Andrzej Krystek odwiedził Sienno.


 
JAN NOWICKI
Aktor teatralny, filmowy, pedagog. Jan Nowicki urodził się w Kowalu, mieszka na wsi Krzewent pod Włocławkiem. Jest Honorowym Obywatelem Kowala. Ostatnio przemierza Polskę jako autor książki pt. "Mężczyzna i One”. Odwiedził niedawno Toruń i Bydgoszcz. Opowiada i śpiewa…. Materiał przygotowała Iwona Muszytowska-Rzeszotek. Foto: Łukasz Wudarski - Kierownik Działu Artystycznego Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.


 
EXPLOSEUM
To miejsce inne niż wszystkie. Przez lata niedostępne, otoczone aurą tajemniczości  Exploseum - Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, skansen architektury przemysłowej, jest działem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Przyciąga miłośników historii, militariów i nie tylko, choć nie jest to muzeum, do którego można wejść wprost z ulicy.

Muzeum  powstało w ramach projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata  2007-2013, umożliwiającego sfinansowanie przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej oraz ze środków miasta Bydgoszczy. Exploseum odwiedził Ireneusz Sanger. Foto: Henryk Żyłkowski.



 
FUNDACJA "WIATRAK"
Bydgoski "Wiatrak" od lat  znany jest ze swych niezwykłych inicjatyw. Na czele fundacji stoi ksiądz Krzysztof Buchholz. Wspierają go jego wspaniali współpracownicy.

Pomysł wybudowania Domu Jubileuszowego wypłynął z zapału i entuzjazmu młodych ludzi zaangażowanych w dzieło Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria" i rodzącego się „Wiatraka". W 15-letniej historii fundacji 22 września 2010 roku był dniem radosnym. Po długich oczekiwaniach rozpoczął się formalny ostatni etap budowy Domu Jubileuszowego.

Właśnie wtedy w Sali Widowiskowej Domu Jubileuszowego została podpisana umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego a Fundacją „Wiatrak”, dotycząca współfinansowania projektu pn.„Budowa Domu Jubileuszowego w sercu Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Niestety, Fundacja "Wiatrak" ma obecnie ogromne kłopoty ze znalezieniem tzw. wkładu własnego.O działaniach fundacji Elżbieta Rupniewska. Foto: www.wiatrak.org.pl.



 
FORTE ARTUS FESTIVAL
Ta toruńska impreza kulturalna to 15 wydarzeń i 15 wieczorów spędzonych w znakomitym towarzystwie gwiazd, wykonawców, których dorobek artystyczny wiąże się zawsze z entuzjastycznym odbiorem publiczności. W audycji relacja z festiwalu oraz fragmenty koncertów. O festiwalu Iwona Muszytowska - Rzeszotek. Foto: Mariusz Murawski.


 
GĘŚ KOŁUDZKA
Gęsina jest dobrze zakorzeniona w staropolskiej kuchni. Kujawsko-Pomorskie jest miejscem idealnym do odnowienia tradycji spożywania tego mięsa - to właśnie w Kołudzie Wielkiej znajduje się renomowany ośrodek hodowlany gęsi. Województwo kujawsko-pomorskie słynie także z gęsi rypińskiej, której mięso wyróżnia się smakiem i delikatnością włókien. 

Samorząd województwa co roku organizuje akcję pn. "Gęsina na świętego Marcina". Gęsie tuszki po raz kolejny trafiły do mieszkańców regionu, można je było wygrać w konkursach w regionalnych mediach. Kujawsko-pomorska gęsina promowana była także w Sejmie i Senacie, trafiła również na stoły podczas uroczystego przyjęcia organizowanego przez Prezydenta RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości. O gęsinie Adriana Andrzejewska. Foto: Jacek Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.



 
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE
Muzeum w Biskupinie to jedno z tych miejsc na Pomorzu i Kujaw, które warto i trzeba odwiedzić. Szczególnie atrakcyjne są organizowane co roku festyny archeologiczne.  W  audycji spacer po muzeum, relacja z festynu oraz informacja o projekcie „Rozbudowa Rezerwatu Biskupińskiego”.  W Biskupinie był Tomasz Kaźmierski. 


 
WYSTĘP BALETU OPERY NOVA W TEATRZE WIELKIM OPERZE NARODOWEJ
 
7 listopada bydgoscy tancerze zaprezentowali warszawskiej publiczności balet Roberta Bondary na motywach eseju filozoficzno-politycznego, paraboli literackiej Czesława Miłosza  „Zniewolony Umysł” .

O tym niewątpliwym wielkim sukcesie Opery Nova w Bydgoszczy mówią Robert Bondara, dyrektor opery Maciej Figas i kierownik baletu Ilona Jaświn - Madejska. Rozmawiały Magda Jasińska i Ewa Dąbska. Foto: Opera Nova
.


 
MIKOŁAJ KOPERNIK
Wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu przy ul.św. Anny (obecnie ul.M.Kopernika) i nie od razu był znany.

Adriana Andrzejewska odwiedziła Dom Mikołaja Kopernika i rozmawiała z Michałem Kłosińskim - kierownikiem domu oraz Jerzym Rafalskim - astronomem. O dziedzictwie polskiego astronoma, czyli współczesnych projektach unijnych realizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika opowiada rzecznik uczelni dr Marcin Czyżniewski.



 


Audycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013" oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry