Czwartek 2024.11.21 Imieniny: Janusza, Konrada Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Tematy na czasie Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Tematy na czasie
Ciekawość Marsa
Misja łazika CURIOSITY na Marsie rozpoczęta! Próbnik będący kluczowym elementem projektu MARS SCIENCE LABARATORY osiadł na powierzchni Czerwonej Planety 6 sierpnia 2012 roku. Jego celem jest zbadanie gruntu i atmosfery Marsa pod kątem warunków sprzyjających istnieniu wody i życia organicznego w przeszłości planety. Misja łazika CURIOSITY zaplanowana jest na rok marsjański (czyli 687 ziemskich dni).

Niewykluczone, że praca robota potrwa dłużej, gdyż jako źródło zasilania CURIOSITY wykorzystuje radioizotopowy generator termoelektryczny, czyli "atomową baterię". Łazik osiadł na powierzchni Czerwonej Planety za pomocą specjalnego dźwigu rakietowego Sky Crane, który „upuścił” pojazd z bezpiecznej wysokości, po czym odleciał na dogodną odległość. W ten sposób udanie przetestowano nową technikę lądowania na Marsie.



CURIOSITY niezwłocznie przystąpił do pracy przesyłając na Ziemię serię wysokiej jakości zdjęć z wnętrza krateru Gale. Krater znajduje się blisko marsjańskiego równika i ma 154 km średnicy. W jego centrum leży góra Mt. Sharp (Aeolis Mons) wnosząca się na wysokość 5500 metrów nad poziom gruntu. Ten szczyt jest pierwszym celem wędrówki łazika CURIOSITY (na zdjęciu szarym owalem zaznaczono obszar lądowania próbnika, a lazurową linią – proponowaną trasę wspinaczki).



W skład aparatury na pokładzie sondy wchodzi zamontowany na maszcie osprzęt do badania otoczenia i wyszukiwania miejsc pobrania próbek, instrumenty na ruchomym ramieniu służące do badań bezpośrednich oraz urządzenia wewnętrzne do analizy próbek gruntu i monitorowania środowiska wokół łazika. CURIOSITY studiuje geologię i atmosferę Marsa, szuka pierwiastków biogennych, a także śladów mikrobiologicznych z przeszłości. Zgromadzone dane są częścią wielkiego programu MARS EXPLORATION i posłużą do stworzenia precyzyjnego modelu przyrody i klimatu Czerwonej Planety, na podstawie którego przygotowana zostanie załogowa wyprawa na Marsa.



Uczeni spodziewają się wielu ciekawostek ze strony… CIEKAWOŚCI, bo tak właśnie po polsku nazywa się CURIOSITY. Postaramy się o nich na bieżąco informować.

źródło i foto: NASA


realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry