Środa 2024.05.01 Imieniny: Filipa, Józefa Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Rozejrzyj się po Marsie
2009-01-27
Gdybyśmy mogli stanąć na Marsie… Z pewnością rozejrzelibyśmy się dookoła. Właśnie taki widok spreparowała NASA na 5. rocznicę lądowania misji Mars Rover na Czerwonej Planecie.

Autorem 360-stopniowej panoramy jest grafik Chesney Bonestell, który ułożył mozaikę z ponad 200 zdjęć dostarczonych na Ziemię z pokładu sondy Spirit. Robot zatrzymał się w miejscu na przetrwanie kolejnej marsjańskiej zimy i sukcesywnie fotografował otoczenie. Po wstępnej analizie zdjęć uczeni uznali, że warto stworzyć z nich panoramę dokumentującą podróże i osiągnięcia łazika. Na fotografii oznaczono szczegóły topograficzne krateru Gusev, w którym Spirit lądował w styczniu 2004 roku. Zaznaczono także trasę, którą przez 5 lat pokonał łazik.



Po przeciwnej stronie Marsa pracuje bliźniak Spirita – Opportunity. W czasie wielokrotnie przedłużanej misji oba Rovery odniosły wiele sukcesów, z których najważniejsze jest odkrycie form stanowiących dowód na istnienie wody w przeszłości Marsa. Po raz pierwszy w dziejach misji międzyplanetarnych roboty prowadzą odwierty w skałach, używają pierwszych mikroskopów na obcej planecie, wykonują stereoskopowe zdjęcia i panoramy oraz biją rekordy w długości pracy i osiągach terenowych (wspinaczka w górach Columbia Hills [Spirit] i zjazd do krateru Victoria [Opportunity]). Oba pojazdy badają też zmiany klimatyczne w ciągu marsjańskiego roku. Kamery Spirita zarejestrowały mini trąby powietrzne. Powstała animacja pokazująca jak atmosfera Czerwonej Planety oddziałuje z powierzchnią i jaką siłę mają tamtejsze zawirowania powietrza. Roboty znalazły też meteoryty na Marsie. Opportunity trafił na kamień, który do złudzenia przypomina meteoryt z Antarktydy, o którym było głośno przed kilku laty; uczeni podejrzewali, że zawiera on skamielinę bakterii z Marsa. Dotąd oba łaziki przejechały po kilkanaście kilometrów.



Opracowanie © Piotr Majewski (PR PiK)
grafika © NASA

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry