Sobota 2025.01.18 Imieniny: Małgorzaty, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Teleskop z piasku
2008-06-13
    Zbliżają się wakacje, wiele osób z radością odda się błogiemu lenistwu na plażach. A plaża plaży nierówna… Te nad Bałtykiem są szerokie, piaszczyste, o złotawym zabarwieniu. Na południu Europy bywają kamieniste lub… księżycowe. Tamtejszy piach ma szaro-burą barwę, a momentami silny wiatr wznieca pyłowe piekiełko odsłaniając kanciaste skały pod spodem. Kiedy zdarzy nam się poleżeć na plaży o takim księżycowym widoku, warto wiedzieć, że…

    Od dawna astronomowie marzą o wielkim teleskopie na Księżycu. Problem w tym, jak go tam postawić? Naukowcy z NASA zaproponowali, aby do budowy instrumentu użyć węgla, żywicy epoksydowej i... pyłu księżycowego. - Moglibyśmy budować olbrzymie teleskopy na Księżycu stosunkowo łatwo i tanio, pomijając spore koszty transportu wielkiego zwierciadła z Ziemi. Ponieważ większość materiałów do budowy już tam jest w formie pyłu, nie trzeba zbyt wiele zabierać ze sobą, a to oszczędza mnóstwo pieniędzy - mówi Peter Chen z NASA Goddard Space Center.

    Chen od lat używa materiałów z włókien węglowych do tworzenia luster teleskopów. Tym razem postanowił wspólnie ze współpracownikami wykonać eksperyment. Zamiast włókien węglowych zastosowano tzw. nanorurki węglowe (bardzo małe struktury z czystego węgla), zmieszano je z żywicą epoksydową i pokruszonymi skałami o składzie podobnym do księżycowych. Powstał w ten sposób materiał zastępujący szkło, który może być użyty przy tworzeniu zwierciadła. Zespołowi Petera Chena udało się zbudować 30-cm zwierciadło o kształcie parabolicznym.

    - Nasza metoda może być zastosowana na Księżycu do stworzenia wielkich zwierciadeł o średnicy nawet 50 metrów - uważa Douglas Rabin z NASA. Księżycowa grawitacja jest 6-krotnie słabsza od ziemskiej, co umożliwiłoby tworzenie tak ogromnych konstrukcji bez wpływu na ich odkształcanie i jakość obrazu. Księżyc nie ma atmosfery, co przyniosłoby kolejną korzyć w postaci niezakłóconych zdjęć odległego Wszechświata; na Ziemi falujące powietrze powoduje zmącenie obserwowanych obiektów, zatem trzeba specjalnych technik eliminujących zakłócenia. Tak wielki teleskop na Srebrnym Globie miałby możliwości znacznie przekraczające zdolności wszystkich instrumentów optycznych działających obecnie na Ziemi.



Opracowanie © Piotr Majewski (PR PiK)
Źródło oraz foto © NASA

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry