Środa 2024.12.04 Imieniny: Barbary, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Leć na Księżyc
2008-06-04
    Kto chce lecieć na Księżyc? Zapewne chętnych jest wielu i dla wszystkich starczy miejsca. Taką możliwość zapewnia NASA - całkiem za darmo oraz niezależnie od kraju zamieszkania!

    Każdy może wysłać na Księżyc swoje imię. Okazją będzie misja Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która ma wystartować w drugiej połowie roku. Do lotu można się zapisać przez Internet. Nasze imię zostanie zarejestrowane w bazie danych, a zgłaszający w zamian otrzyma certyfikat udziału w misji do wydrukowania na domowej drukarce. Wszystkie nazwiska będą zapisane na mikroczipie zainstalowanym na pokładzie sondy. Termin zgłoszeń mija 27 czerwca.

    Lunar Reconnaissance Orbiter jest pierwszym krokiem w planach NASA zmierzających do powrotu człowieka na Księżyc przed rokiem 2020. Sonda będzie sztucznym satelitą Księżyca. Jej podstawowym zadaniem będzie uzyskanie dokładnych map księżycowej topografii. NASA chce w ten sposób sporządzić listę miejsc potencjalnie nadających się na lądowanie załogowych misji i założenie bazy księżycowej. LRO ma także przeprowadzić ocenę zasobów naturalnych występujących we wspomnianych miejscach oraz przetestować nowe technologie lotów kosmicznych, które w przyszłości mają stać się tańsze i energooszczędne. Szalenie ważnym punktem misji Lunar Reconnaissance Orbiter będzie drobiazgowe badanie potencjalnego wpływu promieniowania kosmicznego na przyszłych mieszkańców księżycowej bazy.



    Na razie w kosmos można wysłać swoje imię i nazwisko za pośrednictwem witryny www.nasa.gov/lro. W pierwszej dekadzie czerwca warto też zapolować na "młody Księżyc" na wieczornym niebie. Prawdziwe wyzwanie czeka obserwatorów wieczorem 4 czerwca. Księżycowy, cieniutki rogalik będzie oświetlony zaledwie w 1.5%! Po zachodzie Słońca należy poszukiwać go niziutko nad północno-zachodnim horyzontem; pomocna będzie lornetka. W kolejne wieczory Księżyc będzie "przybierał" mijając Marsa (7.06.) i Saturna (08-09.06.) aż 10 czerwca znajdzie się w pierwszej kwadrze.

Opracowanie © Piotr Majewski (PR PiK)
grafika © NASA

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry