Środa 2024.12.04 Imieniny: Barbary, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Prysznic dla Cassiniego
2008-03-12
www.nasa.gov
    Świat nauki patrzy dziś w stronę Saturna i jego księżyców, gdzie sonda Cassini dokonuje pierwszego w dziejach przelotu nad… prysznicem.

    Przypomnijmy: w 2005 roku sonda wykryła obecność rozrzedzonej atmosfery wokół Enceladusa, a wiosną 2006 kamery Cassiniego dostrzegły fontanny wody tryskającej spod skorupy saturnowego księżyca. Specjalistom z NASA zjawisko przypomina gejzery ze słynnego parku Yellowstone. - Od dawna przypuszczaliśmy, że 500-km średnicy Enceladus składa się z lodu wodnego, jednak trudno było zakładać, że tak małe i zimne ciało może ukrywać zasoby płynnej wody – wyjaśnia Carolyn Porco z Boulder Space Science Institute w Colorado. I tak oto przybył kolejny świat na liście tych, których przyroda może sprzyjać powstawaniu i rozwojowi życia. Wodne pióropusze zostały odkryte, kiedy Cassini znalazł się po nocnej stronie Enceladusa. Gejzery bardzo skutecznie rozpraszały światło Słońca stając się wyraźnie widoczne z odległości tysięcy kilometrów. Teraz czas na… kąpiel.

    Sonda wręcz zanurzy się w kosmicznym prysznicu. W maksymalnym zbliżeniu osiągnie dystans zaledwie 50 km od powierzchni Enceladusa. To wystarczy aby znaleźć się w zasięgu wodnych gejzerów. Przelot ma być bezpieczny, bowiem na podanej wysokości cząstki wody, lodu i pyłu są już mocno rozrzedzone i mają stosunkowo niewielkie prędkości. Ocenia się, że strumienie wody mają grubość nie większą od grubości ludzkiego włosa. Oprócz zdjęć, Cassini wykona serię eksperymentów mających zbadać naturę cząstek; będzie to rodzaj „wąchania” tryskających strumieni. Uczeni chcą się przede wszystkim dowiedzieć, skąd w ogóle bierze się to zjawisko. Enceladus jest zbyt małym ciałem, aby utrzymywać wodę w stanie płynnym. Do tego trzeba przecież ciepła płynącego z gorącego jądra, którego księżyc nie ma. Odkrycie oceanu ukrytego pod skorupą księżyca byłoby jedną z największych sensacji nowożytnej astronomii. Wszyscy w NASA czekają więc na wieści z Saturna niecierpliwie przygryzając palce…



Opracowanie © Piotr Majewski
Źródło i foto: NASA

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry