Sobota 2025.01.18 Imieniny: Małgorzaty, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Wiosenne lawiny na Marsie
2008-03-05
    U nas zima tylko na pocztówkach, a najnowsza pocztówka z Marsa przynosi nam wiosnę. Niezwykłego odkrycia lawin w pobliżu północnego bieguna Marsa dokonała Ingrid Daubar Spitale z Uniwersytetu Arizona analizując zdjęcia wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

    To pierwsze tego rodzaju odkrycie na Marsie. Widoczne na fotografii skłębione chmury unoszą się z podnóża stromego zbocza, po którym stoczyła się mieszanina lodu i pyłu. Odkrywczyni marsjańskiej lawiny, Ingrid Daubar Spitale mówi: -
Byłam bardzo zaskoczona. To wielkie przeżycie zobaczyć, że na Marsie coś drgnęło. Przecież prawie wszystko, co możemy tam oglądać, pozostaje niezmienne przez miliony lat.

    Lawinę odkryła rewelacyjnie spisująca się kamera wysokiej rozdzielczości HiRISE, która z orbity śledzi sezonowe zmiany na Czerwonej Planecie. Najbardziej atrakcyjnymi rejonami dla takich obserwacji są okolice biegunów, gdzie zalegają warstwy lodu wodnego i zestalonego dwutlenku węgla. W czasie nocy polarnej temperatura spada tam do -140 ˚C, zaś w promieniach Słońca podnosi się o kilkadziesiąt stopni, co powoduje naprężenia lodowców, ich rozkruszanie, a w efekcie – lawiny. Takie jest najpewniejsze wytłumaczenie zjawiska, ale badacze podkreślają: -
Tak naprawdę nie wiemy, co spowodowało lawiny. Planujemy wykonać serię zdjęć w różnych porach marsjańskiego roku, aby przekonać się, czy zaobserwowane osunięcia występują przez cały rok, czy też mają miejsce tylko wczesną wiosną.

    Widoczne na zdjęciu strome zbocze ma ponad 700 metrów wysokości, a chmura lodu i pyłu sięga 180 metrów szerokości i rozciąga się na 190 metrów od podnóża góry.



Opracowanie © Piotr Majewski (PR PiK)
Żródło / foto: NASA
 
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry