Środa 2024.12.04 Imieniny: Barbary, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Woda na Merkurym?
2012-03-29
Sonda MESSENGER odkryła na powierzchni Merkurego ślady, które mogą być dowodem na istnienie wody zestalonej z gruntem w pobliżu biegunów planety.

Rewelacja MESSENGERA jest potwierdzeniem wcześniejszych przypuszczeń, opartych na podstawie obserwacji radarowych prowadzonych z Ziemi. Merkury bardzo przypomina nasz Księżyc i jest niewiele od niego większy. Obiega Słońce raz na 88 dni, a bliskość naszej gwiazdy i brak atmosfery sprawiają, że na powierzchni planety temperatura dochodzi do +470˚C. Jak to możliwe, aby w tak ekstremalnych warunkach istniała woda?



Uczeni szukali odpowiedzi na dnie merkuriańskich kraterów. W rejonach podbiegunowych są one tak usytuowane względem Słońca, że ich wnętrze kryje się w wiecznym cieniu. Permanentna noc oznacza stałą temperaturę na poziomie -180˚C. W takim otoczeniu woda może istnieć w postaci lodu wmarzniętego w skalisty grunt. W istocie – obserwacje przeprowadzone przez kamerę MDIS na pokładzie MESSENGERA wskazują na obecność lodu wodnego w wiecznej zmarzlinie. – Nie jest to ostateczny dowód istnienia wody na Merkurym, stąd potrzeba prowadzenia dalszych badań z użyciem dodatkowych instrumentów na pokładzie sondy – studzi medialny entuzjazm Nancy L.Chabot z NASA, zajmująca się pracą kamery MDIS.



Podobne zjawisko odkryto na Księżycu. W 2009 roku sonda LCROSS przeprowadziła eksperyment, dzięki któremu potwierdzono obecność śladów wody w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu.
Sonda MESSENGER jest sztucznym satelitą Merkurego od marca 2011 roku. Dzięki misji, poznajemy jego nieznane dotąd obszary i trójwymiarowe szczegóły topografii. Próbnik bada też jądro, skład mineralny (sonda odkryła obecność siarki na powierzchni planety) i linie pola magnetycznego Merkurego. W marcu 2012 NASA przedłużyła misję MESSENGERA o rok, m.in. w celu dokładniejszego zbadania obecności wody w podbiegunowych rejonach Merkurego.


źródło: NASA
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry