W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.
RSS
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.
Ankieta
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.
Kosmiczne telegramy
Zaparowana planeta
2012-02-27
Teleskop kosmiczny Hubble’a wykrył obecność pary wodnej w atmosferze planety poza Układem Słonecznym. Obiekt GJ1214b został odkryty w 2009 roku. Znajduje się w odległości 40 lat świetlnych od nas i okrąża gwiazdę w konstelacji Wężownika.
- To nie jest świat z gatunku znanych nam do tej pory – mówi Zachory Berta z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA). Odkryta planeta jest większa od Urana i mniejsza od Ziemi. Krąży stosunkowo blisko macierzystej gwiazdy – czerwonego karła – wykonując pełen obieg w ciągu zaledwie 38 godzin. Na powierzchni GJ1214b panuje temperatura około 400°C.
Uczeni użyli Teleskopu Hubble’a do przestudiowania składu atmosfery planety w momencie jej przejścia na tle centralnej gwiazdy. Okazało się, że obiekt spowija gęsta otoczka zawierająca głównie parę wodną. Prawdopodobnie GJ1214b ma większe zasoby wody, niż Ziemia! Być może na powierzchni planety znajdują się ogromne, gorące oceany.
- Warunki fizyczne panujące w dalekim świecie (wysokie ciśnienie i ogromna grawitacja) sprawiają, że woda może tam występować w postaci "gorącego lodu" lub "wody nadpłynnej" – substancji nieznanych ziemskiej przyrodzie i raczej przystających do opowieści science fiction – tłumaczy Zachory Berta.
Obiekt GJ1214b już znalazł się na liście pierwszych do gruntownego zbadania przez następcę teleskopu Hubble’a – James Webb Space Telescope. Nastąpi to najwcześniej w 2018 roku.