Środa 2024.12.04 Imieniny: Barbary, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Żeglować w kosmosie
2011-02-28
Polowanie na kosmiczny żagiel rozpoczęte! Specjalny satelita pod nazwą Nanosail-D jest pierwszym statkiem napędzanym siłą wiatru słonecznego. Można śledzić go na nocnym niebie, a nawet wygrać gotówkę za jego sfotografowanie… Nanosail-D to niewielki aparat z serii mini-satelitów przygotowanych przez NASA. Krążą one 650 km nad Ziemią, mają masę nie przekraczającą 10 kg i rozmiar zaledwie kilkudziesięciu centymetrów. Na orbicie Nanosail-D rozwinął specjalny żagiel o powierzchni 10m kwadratowych, który służy przeprowadzeniu eksperymentu z wykorzystaniem tzw. wiatru słonecznego dla napędzania statków kosmicznych – dokładnie tak, jak wiatr napędza łodzie żaglowe. Uczeni chcą się przekonać jak wielką siłę nacisku może mieć strumień naładowanych elektrycznie cząsteczek rozsiewanych przez Słońce.


Kosmiczny żagiel można śledzić z Ziemi. Jest wprawdzie niewielki, ale - przy odrobinie szczęścia obserwatora – potrafi błysnąć odbitymi promieniami Słońca na kilka- kilkanaście sekund, stając się widoczny gołym okiem. Podobny efekt wywołują znane nam satelity Iridium, ale powierzchnia żagla Nanosail-D jest sześciokrotnie większa. W wyjątkowych okolicznościach jego blask może nawet przewyższyć Wenus. NASA ogłosiła konkurs na najciekawsze zdjęcie ukazujące „kosmicznego zajączka” puszczonego przez Nanosail-D.


Warto się pośpieszyć, bowiem na przełomie kwietnia i maja 2011 satelita zakończy misję. Szczegóły w witrynach: nanosail.org oraz spaceweather.com.

źródło: NASA
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry