Piątek 2021.06.18 Imieniny: Elżbiety, Marka Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
"Halka" otworzy Festiwal Operowy w Bydgoszczy
2013-03-13
Premierę "Halki" Stanisława Moniuszki przygotowuje z zespołem bydgoskiej Opery Nova Natalia Babińska. Spektakl otworzy 27 kwietnia jubileuszową 20. edycję Festiwalu Operowego.

Jak podkreśliła dyrekcja bydgoskiej sceny, nowa inscenizacja klasycznej opery Stanisława Moniuszki będzie dziełem zespołu złożonego przede wszystkim z reprezentantek młodego pokolenia twórców teatralnych. Reżyserem przedstawienia będzie Natalia Babińska, choreografem - Iwona Pasińska, a scenografię przygotowują Diana Marszałek i Julia Skrzynecka.

W trakcie pracy nad spektaklem reżyser opery przypomniała, że tytułowa bohaterka wykazuje się niezwykłym uporem w dążeniu do tego, co dla niej "największe i najważniejsze", czyli miłości i na przekór przeciwnościom, "sięga po marzenia i przekracza granice", a nie mogąc osiągnąć swego celu, staje się postacią tragiczną.

Natalia Babińska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Zrealizowała dziewiętnaście spektakli: teatralnych, muzycznych, operowych, eksperymentalnych, komponuje także muzykę do spektakli i dla telewizji.

W historii bydgoskiej opery będzie to już czwarta inscenizacja "Halki". Premiera opery Moniuszki zainauguruje 27 kwietnia jubileuszowy, 20. Bydgoski Festiwal Operowy i zostanie włączona do stałego repertuaru sceny.

Przed festiwalową publicznością wystąpią w tym roku m.in. Opera Krakowska z "Ariadną na Naxos" Richarda Straussa i Teatr Muzyczny z Gdyni z musicalem "Lalka". Do Bydgoszczy zjadą także goście zagraniczni: Łotewska Opera Narodowa pokaże "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta, Narodowy Akademicki Teatr Wielki Opery i Baletu Białorusi wystawi rzadko pokazywaną w Polsce "Chowańszczyznę" Modesta Musorgskiego, a kataloński zespół Le Tendre Amour zaprezentuje zarzuelę, czyli hiszpańską operetkę, pt. "Los Elemetos" Antonio Literesa.

Tradycyjnie w programie imprezy znalazł się spektakl baletowy. Przedstawienie złożone z etiud "La Education", "Folia", "Pas de Deux" i "Mambo" pokaże kubańska grupa Danza Contemporanea de Cuba.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Operowe Forum Młodych, czyli inscenizacje oper przygotowane przez studentów wydziałów muzycznych polskich uczelni oraz przegląd spektakli operowych zarejestrowanych na DVD. 20.

Bydgoski Festiwal Operowy zakończy się 12 maja. (PAP)
 

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry