Niedziela 2021.08.01 Imieniny: Juliana, Piotra Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Rusza modernizacja sieci tramwajowej w Grudziądzu
2013-03-03
Kompleksowa modernizacja sieci tramwajowej rozpoczyna się w Grudziądzu. Koszty inwestycji, wartej około 55 mln zł, pokryją w niemal połowie fundusze unijne.

"Wykonawca przedstawił już niezbędne harmonogramy oraz organizację ruchu. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzona rozbiórka nawierzchni, chodnika i torowiska na odcinku od ul. Południowej do ul. Kraszewskiego, a następnie zostanie wykonany drugi tor oraz nowe perony" - powiedział Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza.

W ramach projektu modernizacji powstaną m.in. torowiska tramwajowe wraz z odwodnieniem, sieć trakcyjna, system sterowania i ogrzewania zwrotnic, a także zostaną przebudowane jezdnie, chodniki i oświetlenie oraz ścieżki rowerowe wraz z odwodnieniem. Zaplanowano również budowę systemu informacji pasażerskiej i wyposażenie budynku Centrali Nadzoru Ruchu.

W pierwszym etapie wykonana zostanie m.in. pętla Tarpno. Do prac na kolejnych odcinkach wykonawca będzie mógł przystąpić po uruchomieniu komunikacji tramwajowej na pierwszym odcinku. Równolegle z robotami drogowo-torowymi wykonawca będzie realizował prace budowlane związane z przygotowaniem budynku ekspedycji.

Przed rozpoczęciem prac ziemnych wykonane zostaną badania archeologiczne. Objęte nimi zostaną relikty tzw. Bramy Łasińskiej, które zostały częściowo odsłonięte i udokumentowane w trakcie prac związanych z remontem gazociągu w 2010 r. Uznawane one są za jedne z najważniejszych pozostałości architektury średniowiecznego Grudziądza.

"Grudziądz jest najmniejszym miastem z tramwajami, jednak ten środek komunikacji sprawdził się i jest chętnie wybierany przez mieszkańców. Z naszych badań wynika, że średnio korzysta z tramwajów ok. 27 proc. wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej" - podkreślił Robert Malinowski, prezydent Grudziądza.

Przetarg na realizację inwestycji wygrało konsorcjum złożone z firm: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie), Przedsiębiorstwo Tor-Kar-Sson Zbigniew Kargul z Warszawy oraz Tor-Kar-Sson Sp. z o.o. Spółka Komandytowa z Elbląga, które zaproponowało cenę 54,8 mln zł.

Miasto otrzyma refundację części wydatków, w wysokości ponad 24 mln zł, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Wykonawca będzie musiał zakończyć prace do października 2014 roku. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry