Piątek 2021.06.18 Imieniny: Elżbiety, Marka Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Ruszyły przygotowania do budowy nowego dworca PKP w Bydgoszczy
2013-02-08
O rozpoczęciu przygotowań do prac projektowych nowego dworca kolejowego Bydgoszcz Główna poinformowały Polskie Koleje Państwowe. Warta prawie 200 mln zł inwestycja zostanie sfinansowana dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PKP poinformowały o rozpoczęciu przygotowań do budowy "Zintegrowanego centrum komunikacyjnego" w Bydgoszczy. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności tej inwestycji, a następnie podpisana zostanie umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, co pozwoli na wyłonienie wykonawcy projektu.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej odbędzie się prawdopodobnie w maju, a przetarg na realizację samej budowy - w grudniu. Prace budoowalne powinny rozpocząć się w 2014 roku i zakończyć rok później

Zgodnie ze wstępnym ogłoszeniem, PKP oczekują opracowania kompletnego projektu budowlanego obejmującego: projekty rozbiórek budynków, projekt zagospodarowania terenu (w tym projekt dworca tymczasowego), projekt architektoniczno-konstrukcyjny i projekty branżowe-budowlane.

Gruntownie zostanie przebudowany tzw. dworzec wyspowy - budynek postawiono w XIX wieku między peronami bydgoskiej stacji. Mieszczą się tu teraz biura spółek kolejowych, a parter jest w większości niewykorzystany, gdyż znajdującą się tu niegdyś restaurację i świetlicę zlikwidowano.

Zgodnie z planami jego środkowa część zostanie zburzona, a w jej miejsce powstanie lekka konstrukcja stalowa ze szklanymi ścianami. Boczne części starego dworca natomiast zostaną odrestaurowane. Po modernizacji stacji budynek miałby przejąć większość funkcji związanych z obsługą i odprawą podróżnych.

Frontowy budynek stacji, w którym znajdują się kasy i główny hall, ma być rozebrany. Gmach powstał na początku XX wieku, ale przeprowadzone w latach 60. "unowocześnienie" pozbawiło go wszystkich cech stylowych i sprawiło, że nie przedstawia on wartości architektonicznej.

Na tym miejscu planowany jest nowy obiekt, przeznaczony głównie na cele komercyjne. Według opublikowanych przez PKP wizualizacji ma być przeszklony, z wieżą zegarową, ruchomymi schodami i windami.

Modernizacja obejmie także remont tuneli dworcowych, wyposażenie ich w nowoczesne windy i wymianę instalacji. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji przekroczy nieco 197 mln zł. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry