Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Mikołaj Kopernik w bożonarodzeniowej szopce
2012-12-19
Figura Mikołaja Kopernika będzie jedną z ozdób tegorocznej szpoki bożonarodzeniowej, która stanie w centrum Torunia. Postać astronoma ma przypominać o rozpoczynającym się wkrótce Roku Dziedzictwa Kopernikańskiego.

Najbardziej okazła w regionie kujawsko-pomorskim szopka bożonarodzeniowa, z misternie rzeźbionymi w drewnie, naturalnej wielkości figurami, jest od 12 lat przygotowywana co roku przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Szopka "wędruje" po największych miastach regionu i w tym roku stanie w centrum Torunia, niedaleko Muzeum Etnograficznego.

Wśród zwyczajowo umieszczanych w niej figur Świętej Rodziny, zwierząt i Mędrców ze Wschodu, za każdym razem pojawiają się w niej rzeźby postaci znanych ze współczesnosci. W ostatnich latach zobaczyć można było m.in. podobizny malarza Gustawa Klimta, czy błogosławionej Edyty Stein.

"Żłóbek jako figuratywne przedstawienie ewangelicznych wyobrażeń, został z czasem wzbogacony o treści wyrażające złożoność współczesnego świata. Pomysł polega na wprowadzeniu do szopki postaci wielkich chrześcijan Europy" - podkreślił Bogusław Kuraś, artysta malarz, jeden z opiekunów uczniowskiego zespołu pracującego nad szopką bożonarodzeniową.

Figury wykonują uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego pod kierunkiem Lecha Kasprzykowskiego.

"Szopka jest jego dzieckiem, od lat miesiącami zmaga się z tym zagadnieniem rzeźbiarskim. Jest to ćwiczenie przede wszystkim warsztatowe: bryła, przestrzeń, forma, materia. Postaci rzeźbione są w drewnie i wymaga to wiele wysiłku, również fizycznego. To chęć sprawdzenia się skłania uczniów do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu" - zaznaczył Kuraś.

Od 2008 roku uczniowie zdobią figury w szopce polichromią, co angażuje do współpracy przy ich tworzeniu także pracownię malarską. Prace nad przygotowaniem całej szopki trwają zwykle około pół roku.

Początkowo uczniowie bydgoskiego "Plastyka" przygotowywali tradycyjne szopki, zgodne z przekazami zawartymi w ewangeliach i apokryfach. Od 2003 roku zaczęły się w nich jednak pojawiać współczesne akcenty, nawiązujące do nowożytnych dziejów Europy czy ważnych wydarzeń.

W ubiegłym roku w szopce znalazły się rzeźby wybitnych malarzy: Michała Anioła, Vincenta van Gogha, Salvadora Dali czy Pabla Picassa. W tym roku figura Mikołaja Kopernika przypomina o tym, że 2013 r. to w regionie kujawsko-pomorskim Rok Dziedzictwa Kopernikańskiego. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry