Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Uczniowie zbudują z pierników makiety zabytków
2012-12-17
W konkursie "Piernikowe miasto" - na najpiękniejszą makietę zabytku - wystartują we wtorek uczniowie szkół z Torunia. Materiałem budowlanym w młodzieżowej rywalizacji, organizowanej w ramach Roku Toruńskich Zabytków, będą prawdziwe pierniki.

"Przed uczestnikami konkursu stoi nie lada zadanie: zbudowanie modeli wybranych toruńskich zabytków z wyjątkowego materiału budowlanego, jakim są najsłynniejsze toruńskie pierniki - katarzynki. Z trudnym wyzwaniem, wymagającym znajomości architektury toruńskich zabytków, zdolności artystycznych i umiejętności pohamowania apetytu na smakołyki zmierzą się dwuosobowe zespoły złożone z uczniów toruńskich podstawówek" - zapowiedziała Magdalena Krzyżanowska z biura prasowego toruńskiego magistratu.

Dla uczestników przygotowano 50 kg materiału budowlanego. "Wiele przemawia za tym, że stworzone w czasie konkursu piernikowe kościoły, baszty i kamienice zdeklasują pod względem urody i innowacyjności legendarną chatkę z piernika wzniesioną niegdyś przez bajkową Babę Jagę" - uznała Krzyżanowska.

Niecodzienna rywalizacja ma być okazją do przypomnienia, że Toruń to miasto zabytków i jednocześnie - równie wiekowej - tradycji wypieku pierników. Rywalizacja w budowie makiet z pierników odbędzie się w muzealnej scenerii wystawy "Świat toruńskiego piernika" w Domu Mikołaja Kopernika.

Ekspozycja mieści się we wnętrzach XV-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, reprezentatywnej dla zamożnego patrycjatu toruńskiego, i przybliża życie codzienne mieszkańców Torunia z przełomu XV i XVI w. Scenografia stylizowana jest na miejsce pracy mistrza piernikarskiego.

Zwiedzający zobaczyć mogą oryginalne formy-klocki z XVII i XVIII wieku, pochodzące głównie z dwóch toruńskich warsztatów piernikarskich, które dały początek największym, XIX-wiecznym firmom: Gustawa Weesego i Hermana Thomasa. Ekspozycja obejmuje także formy piernikowe z Polski północnej, z warsztatów rzemieślniczych Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego, Elbląga i Pasłęka, a także ze Śląska. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry