Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
MSW: nie przechodźmy obojętnie obok starszych i bezdomnych
2012-12-17
Według danych policyjnych, podczas ostatniego weekendu (15-16 grudnia br.) z powodu wychłodzenia zmarły 3 osoby, a od początku grudnia br. w sumie ponad 40 osób. Tegoroczna połowa miesiąca przyniosła ponad dwa razy więcej ofiar mrozów niż cały grudzień ubiegłego roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz policja i strażacy cały czas apelują o szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze. Zimą nie bądźmy obojętni szczególnie wobec osób starszych i bezdomnych. Informujmy odpowiednie służby zawsze gdy zauważymy, że potrzebna jest pomoc. Pamiętajmy, że nasza reakcja i poinformowanie służb na numery alarmowe może uratować komuś życie.

Panujące na zewnątrz warunki pogodowe są zmienne. Pamiętajmy jednak, że zawsze w trakcie dużych mrozów wychodząc z domu należy być odpowiednio przygotowanym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem strony internetowej przypomina na co należy zwracać uwagę przebywając w górach i uprawiając sporty zimowe.

Z poradnika opracowanego przez MSW dowiemy się m.in. jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa, w tym jak należy zachowywać się na stoku narciarskim. Ministerstwo apeluje do narciarzy i snowboardzistów także o zakładanie kasków ochronnych na głowę, aby wypoczynek w górach był jeszcze bezpieczniejszy.

Służby porządkowe, w tym policjanci i strażnicy miejscy w całym kraju, patrolują ulice oraz w trakcie dużych mrozów sprawdzają ogródki działkowe i pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski.

Podczas ostatniego weekendu, w sobotę i niedzielę (15 i 16 grudnia br.), z powodu wychłodzenia zmarły 3 osoby. W tym miesiącu łączna liczba ofiar mrozów to 44 osoby. To zdecydowanie więcej niż w poprzednich miesiącach, w listopadzie br. z wychłodzenia zmarło 5 osób, a w październiku br. - 15 osób. Tegoroczny miesiąc grudzień przynosi także tragiczniejszy bilans w porównaniu do ofiar mrozów w ubiegłym roku. W grudniu 2011 roku zmarło z wychłodzenia w sumie 19 osób.

Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna od początku okresu grzewczego prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Z powodu zatrucia tlenkiem węgla w sobotę (15 grudnia br.) zmarły 3 osoby, a w niedzielę (16 grudnia br.) - 5 osób. Natomiast od połowy września Państwowa Straż Pożarna odnotowała łącznie 35 zgonów z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Państwowa Straż Pożarna, także za pośrednictwem swojej strony internetowej, przestrzega przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. Strażacy informują mieszkańców o tym, że w urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Przypominają również, że niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy.

Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu możemy - dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników - zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Zaalarmują nas w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzięki czemu możemy uniknąć tragedii. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry