Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Barokowy kompozytor będzie wizytówką regionu
2012-12-13
Postać Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, wybitnego polskiego kompozytora epoki baroku, ma być jedną z wizytówek regionu kujawsko-pomorskiego. Popularyzowanie dokonań artysty będzie zainaugurowane w piątek, w rocznicę jego przybycia na Ziemię Chełmińską.

"Człowiek, który na długo przez Haendlem wypracował oryginalne rozwiązania muzyczne, dzięki którym autor znanego nie tylko melomanom słynnego oratorium +Mesjasz+ stawiany jest w szeregu najwybitniejszych w dziejach kompozytorów, pozostawił po sobie spory i interesujący dorobek twórczy. W tym roku mija 320 lat od jego przeprowadzki do Chełmna" - przypomniał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Żyjący w latach 1665-1734 Grzegorz Gerwazy Gorczycki - duchowny katolicki, kompozytor i dyrygent - uważany jest dziś za jednego z najwybitniejszych polskich twórców muzyki tamtego czasu. Wszechstronnie wykształcony, studiował w Pradze i w Wiedniu, w 1692 otrzymał święcenia kapłańskie w Krakowie i w tym samym roku został oddelegowany do Chełmna, gdzie pełnił funkcję rektora powstałej w tamtym okresie Akademii Chełmińskiej, prowadząc jednocześnie wykłady z retoryki i poetyki.

Gorczycki kierował też kościelnym zespołem muzycznym. W 1698 r. został kapelmistrzem katedry na Wawelu i tę ważną funkcję pełnił przez 36 lat, aż do swojej śmierci.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego chce wykorzystać postać kompozytora i jego dorobek, by podkreślić bogatą historię regionu. Symbolicznym początkiem działań promocyjnych będzie piątkowy koncert przygotowany przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy.

Wiele rękopisów dzieł Gorczyckiego zostało odkrytych dopiero w XX wieku. Wśród jego najbardziej znanych kompozycji jest "Completorium" - olbrzymi, 600-taktowy religijny koncert wokalno-instrumentalny. Zdaniem muzykologów wykazuje on już znamiona techniki wykorzystanej później w oratoriach Georga Friedricha Haendla, śpiewanych na zakończenie obchodów świątecznych.

Obok "Completorium", w piątek zabrzmią także: "Missa Rorate" - kompozycja przeznaczona do wykonania przez śpiewaków solistów i czterogłosowy chór, oraz "Salve Regina" - "Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia" - ostatnia antyfona śpiewana w procesji po zakończeniu "Completorium", której towarzyszą instrumenty w bogatej obsadzie, z trąbkami i puzonem.

W filharmonii usłyszeć można będzie śpiewaków i instrumentalistów specjalizujących się z muzyce dawnej: zespoły Bornus Consort, Tempus i grupę pod kierownictwem Zbigniewa Pilcha. Wystąpi także powołany specjalnie na potrzeby tego projektu Chór Sarmacki im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, złożony z członków działających we Wrocławiu scholi śpiewaczych i warszawskiej Szkoły Śpiewania Chorału. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry