Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Prawie tysiąc prac w Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki
2012-12-11
Prawie tysiąc prac malarskich i grafik nadesłano na tegoroczny Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki. Impreza, adresowana do twórców sztuki prymitywnej, upamiętnia wybitnego przedstawiciela tego nurtu, który zmarł w Bydgoszczy 34 lata temu.

Konkurs, organizowany od 1996 roku przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki "Stara Ochronka" w Bydgoszczy, odbywa się co dwa lata. Jest on jedynym w swoim rodzaju w skali kraju i stawia sobie za cel prezentowanie amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa intuicyjnego, zwanego naiwnym, prymitywnym, art brut.

Jak podkreślają organizatorzy, prace takie cechują się wyjątkową szczerością i autentycznością wypowiedzi. Uczestnicy konkursu pochodzą z całego kraju, każdy mógł przysłać maksymalnie pięć prac i większość artystów skorzystała z tej możliwości.

"Twórcy biorący udział w konkursie nie pokończyli akademii, nie wszystko wiedzą o perspektywie, geometrii, barwie, świetle, tworzą intuicyjnie. To artyści z potrzeby serca, ludzie o niezwykłej wyobraźni. Mają do przekazania własną, niepowtarzalną interpretację rzeczywistości, osąd wielkich i małych spraw, wrażenia z przeczytanych książek, obejrzanych filmów, słuchanej muzyki oraz swoje marzenia" - wyjaśnił Jędrzej Kubiak z bydgoskiego ośrodka.

Prac artystów naiwnych nie da się jednoznacznie sklasyfikować i zaszeregować. "Wykonane w różnych technikach, intrygują zawartym w nich przekazem i ciekawą formą. Niektóre malowane szeroko nakładaną plamą barwną, inne wykonane z niezwykłą precyzją, kolejne w formie znaku, bardzo proste i oszczędne w artystycznym zapisie" - zaznaczył Kubiak.

Na tegoroczną, dziewiątą już edycję konkursu, nadesłano około tysiąca prac wykonanych przez dwieście osób. Komisja konkursowa już dokonała ich oględzin, wyłoniła laureatów nagród i wyróżnień, ale ich nazwiska zostaną ogłoszone dopiero 12 stycznia, podczas wernisażu wystawy prezentującej nagrodzone prace.

W skład jury weszli: kierowniczka działu Plastyki Nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim w Katowicach Sonia Wilk, kustosz w płockim Muzeum Mazowieckim Zbyszek Chlewiński oraz założycielka i prowadząca galerię "Kantorek" w Bydgoszczy Elżbieta Kantorek.

Teofil Ociepka (1891-1978) był z zawodu górnikiem, pracował jako maszynista w elektrowni kopalni "Wieczorek". Wielką karierę artystyczną rozpoczął w 1948 roku, kiedy jego twórczość została zaprezentowana na wystawie w Warszawie. Uważany jest za jednego z dwóch najwybitniejszych, obok Nikifora Krynickiego, przedstawicieli sztuki naiwnej w Polsce. W 1959 roku przeniósł się na stałe do Bydgoszczy, gdzie mieszkała jego żona. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry