Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Ilona z Sępólna odbierze Nobla dla UE
2012-12-10
21-letnia Ilona Zielkowska z Sępólna Krajeńskiego jest w składzie delegacji Unii Europejskiej, która w poniedziałek w Oslo odbierze pokojowego Nobla. Studentkę politologii wybrano do delegacji w drodze konkursu dla dzieci i młodzieży z UE.

Konkurs polegał na opisaniu, w języku angielskim i maksymalnie 120 znakach, tego "co znaczy dla ciebie pokój w Europie?". Udział w nim wzięło 5,4 tys. osób z 33 państw, a Polka startowała w najliczniej obsadzonej kategorii wiekowej 18-24 lata, mając 2,3 tys. konkurentów.

Studentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim przyznała, że długo zastanawiała się nad ułożeniem odpowiedzi na tak postawione pytanie. Ostatecznie zdecydowała się na porównanie pokoju do powietrza, którego potrzebę ludzie dostrzegają dopiero, gdy go braknie.

"Moja propozycja w tłumaczeniu na język polski brzmiałaby tak: Pokój w Europie jest jak powietrze; to mieszanina, która pozwala żyć, dająca przestrzeń, by rozwijać skrzydła. Pokój w Europie dla nas, młodych Europejczyków jest czymś tak podstawowym jak powietrze, że przestaliśmy w ogóle zaprzątać sobie głowy jego obecnością. Szybko jednak zauważylibyśmy jego brak. Bez pokoju stracilibyśmy swoje osobowości, umarli jak bez powietrza" - powiedziała Zielkowska.

Obok niej laureatami konkursu są młodzi mieszkańcy Hiszpanii, Włoch i Malty. Czworo zwycięzców konkursu będzie towarzyszyć przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej podczas uroczystości odebrania pokojowego Nobla.

Jak podkreśliła Zielkowska przed wyjazdem do Norwegii, udział w tym wydarzeniu to dla niej ogromne przeżycie. Od kilku dni przygotowywała się do ceremonii, zapoznając się z przesłanym jej scenariuszem i protokołem dyplomatycznym.

"Mam tremę i to ogromną. Jako studentka politologii przeżywam to, że zobaczę z bliska tylu ważnych polityków z całej Europy, a do tego sama będę uczestniczyć w historycznym wydarzeniu" - zaznaczyła Zielkowska.

Podczas zaplanowanej na godzinę 13 ceremonii w Oslo Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk, a obecni będą także m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. W składzie delegacji UE będą: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. Nagroda ok. 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 900 tys. euro, ma zostać przeznacza na programy mające na celu wsparcie dzieci będących ofiarami wojen. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry