Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Na Zbiorniku Włocławskim stacjonują już lodołamacze
2012-12-06
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie zakontraktował 6 lodołamaczy do ewentualnej akcji kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławski na Wiśle zimą 2012 i 2013 r. Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, od 1 grudnia przy stopniu wodnym we Włocławku stacjonują jednostki: Mors, Foka, Kangur, Basior, Gepard i Niedźwiedź.

"Sześć lodołamaczy będących w rezerwie jest gotowych do pracy po 24 godzinach od wezwania" - zaznaczyła Tomoń. Dodała, że lodołamacze przy tamie we Włocławku będą stacjonowały do 15 marca 2013 r.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka. Lodołamacze są tam wprowadzane do akcji, gdy pokrywa lodowa zagraża swobodnemu przepływowi wody, np. w sytuacji, gdy dochodzi do piętrzenia się spływającego lodu i powstawania zatorów, grożących wylaniem wzbierającej rzeki.

Tomoń wyjaśniła, że zgodnie z "Instrukcją lodołamania i przepuszczania lodu przez Stopień Wodny we Włocławku" bezpieczne prowadzenie akcji w warunkach zlodzenia wymaga: czterech lodołamaczy do czołowego kruszenia lodu i kontroli jego spływania w korycie Zbiornika Włocławskiego oraz dwóch lodołamaczy do zabezpieczenia ciągłości spływu lodu w rejonie tamy.

W listopadzie warszawski RZGW zainstalował tzw. przegrodę przeciwśryżową na Wiśle w Popłacinie pod Płockiem. Zadaniem przegrody jest m.in. zatrzymanie spływającego z górnego biegu rzeki śryżu lodowego przed Zbiornikiem Włocławskim. Demontaż przegrody następuje po zaniku zjawisk lodowych. "Jest to unikalna w skali krajowej metoda w walce z zatorami śryżowymi" - podkreśliła Tomoń. Śryż powstaje przy ujemnej temperaturze powietrza, gdy w wodzie zaczynają tworzyć się kryształki swobodnie pływającego lodu, które są unoszone z prądem wody. Ma on tendencję do skupiania się w bryłki i osadzania na przedmiotach znajdujących się w wodzie, szczególnie gromadzi się przed tamami, zaporami, za wodospadami.

RZGW w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni ponad 111 tys. km kw., czyli mniej więcej 1/3 powierzchni Polski. Obejmuje on dorzecze Wisły - region wodny Środkowej Wisły i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie.

Do głównych zadań RZGW w Warszawie, który jest państwową jednostką budżetową, należy m.in. utrzymywanie wód i urządzeń wodnych (nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne, ochrona brzegów, roboty pogłębiarskie) i ochrona przeciwpowodziowa (tworzenie map ryzyka, uzgadnianie planów zagospodarowania, ograniczanie ryzyka wystąpienia negatywnych skutków powodzi).(PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry