Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu wzbogaca się o nowe atrakcje
2012-12-03
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu wzbogacił się o nowoczesne wybiegi dla niedźwiedzi, rysi i innych kotowatych oraz wiatę edukacyjną, powstaje też specjalny kompleks dla lemurów.

Od kilku miesięcy przestronne wybiegi z wieloma atrakcyjnymi przyrządami mają niedźwiedzie, rysie i inne kotowate. Ogrodzenia zostały wykonane z siatki i przeszklonych konstrukcji, dzięki czemu zwiedzający mają dobre i bezpieczne warunki do obserwacji zwierząt. Obok wybiegów ustawiono plansze dydaktyczne, z których np. można dowiedzieć się o wielkości różnych gatunków niedźwiedzi.

Na rekultywowanym terenie, w sąsiedztwie ptaszarni powstaje kraina lemurów. Na dnie osuszonego stawu usypano wyspę dla tych zwierząt. W trakcie budowy jest pomost, z którego będzie można oglądać przebywające na wyspie zwierzęta. Wykonano już konstrukcje żelbetonowe pod przyszły domek dla lemurów. Cały kompleks ma być gotowa w przyszłym roku.

Została już wykonana sieć wodno-kanalizacyjna, która m.in. doprowadzi wodę do fontanny, którą zaplanowano w miejscu istniejącego obecnie domku dla kóz i osłów oraz wybiegów żółwi.

Nowością ogrodu będzie również wiata dydaktyczna, którą zbudowano na tyłach drewnianego budynku galerii ogrodowej. To miejsce, w którym w sezonie wiosenno-letnim będą się mogły odbywać zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych. Dach wiaty będzie porośnięty trawą.

Ostatnim etapem rewitalizacji będzie tzw. ogród wiejski, który powstanie w dolnej części na zbocza Ogrodu Zoobotanicznego. Zostaną w nim zasadzone pachnące rośliny zielne, uprawiane kiedyś na wsiach.

W pierwszym rewitalizacji ogrodu w 2011 r. m.in. urządzono nowe place zabaw dla dzieci, ustawiono ławki i kosze na śmieci.

Całkowity koszt rewitalizacji ogrodu wyniesie prawie 1,4 mln zł, z czego przeszło pół miliona stanowić będą środki unijne.

Historia Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu sięga końca XVIII wieku. Przez długie lat był to ogród botaniczny, w 1965 r. stał się również ogrodem zoologicznym, gdy z pomocą torunianina mieszkającego w Argentynie, zaczęto sprowadzać egzotyczne zwierzęta. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry