Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Nowy regulamin żużlowej Ekstraligi
2012-11-16
Podniesienie bezpieczeństwa, KSM 33-40 oraz czterech polskich zawodników, w tym dwóch juniorów, w każdym zespole - to główne założenia nowego regulaminu Ekstraligi Żużlowej.

Zrezygnowano także z obowiązującego w minionym sezonie zapisu o możliwości startu w drużynie tylko jednego uczestnika Grand Prix. Nie wprowadzono również ograniczeń finansowych.

"Poza tym w przyszłym sezonie spadną trzy drużyny" - poinformował PAP prezes PZM Andrzej Witkowski.

W piątek przyjęta została Uchwała Rady Nadzorczej Ekstraligi Żużlowej Sp. z o.o. dotycząca regulaminu ligowych rozgrywek.

"Przede wszystkim zależy nam na podniesieniu bezpieczeństwa na polskich torach. Dlatego wprowadzona zostanie funkcja tormistrza, którego będzie musiał posiadać każdy klub Ekstraligi. W styczniu przeprowadzone zostaną szkolenia dla tych osób, które będą musiały posiadać specjalną licencję. Poza tym regulaminowego przygotowania obiektu będzie pilnował komisarz toru. Z kolei trzyosobowe jury będzie nadzorowało mecze podwyższonego ryzyka i finałowe" - powiedział PAP Witkowski, który przewodniczy Radzie Nadzorczej spółki Ekstraligi Żużlowej.

Dodatkowo przywrócona zostanie próba toru. Na pół godziny przed startem każdego meczu, po dwóch zawodników z obu drużyn będzie miało możliwość próbnych przejazdów i sprawdzenia nawierzchni.

Natomiast w 2014 roku w ligowych rozgrywkach ponownie wystartuje osiem zespołów. To oznacza, że w najbliższym sezonie rywalizować będzie 10 drużyn. Spadną trzy, a awans wywalczy tylko jeden pierwszoligowiec.

Kolejną zmianą w nowym regulaminie jest obniżenie Kwalifikowanej Średniej Meczowej do 33-40. W poprzednim sezonie wynosiła ona 34-41, a to oznacza, że czołowe kluby będą musiały zweryfikować plany transferowe. Nowy KSM przyjęty został tylko na rok 2013.

Według zatwierdzonego regulaminu w każdym zespole będzie musiało startować czterech Polaków, w tym dwóch juniorów. "Dla swojego bezpieczeństwa juniorzy będą startowali w drugich biegach, kiedy będą już mieli informacje na temat stanu toru" - dodał Witkowski.

W poprzednich sezonach wiele kontrowersji towarzyszyło wątpliwym zwolnieniom lekarskim, dzięki którym dochodziło do zmian w składach. Według osób związanych z żużlem stwarzało to możliwości do oszustw.

"W najbliższym sezonie będzie możliwość zastąpienia tylko dwóch zawodników, którzy przedstawią zwolnienia lekarskie na co najmniej 15 dni. Od 2014 roku będzie możliwa zmiana tylko jednego żużlowca" - zakończył Witkowski. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry