Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
W czwartek rusza 8. Mózg Festiwal w Bydgoszczy
2012-11-14
8 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych "Mózg Festival" rozpocznie się w czwartek w Bydgoszczy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy będzie twórczość Johna Cage'a.

"Interesują nas muzyczne formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji uznawanej za najwyższą formę kompozycji, ale również formy współtworzone z wizualnymi dyscyplinami sztuki" - podkreślił Sławomir Janicki, organizator festiwalu i szef istniejącego od 18 lat bydgoskiego klubu Mózg, który będzie centrum przedsięwzięcia.

Nowością w 2012 roku jest poszerzenie przestrzeni muzycznej festiwalu o nową scenę. Większą część programu koncertowego ulokowano w nowoczesnej sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oddanego do użytku osiem miesięcy temu.

"Tegoroczna edycja festiwalu oscyluje w dużej mierze wokół szeroko rozumianej idei twórczości Johna Cage'a i z tego powodu cały pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie właśnie temu kompozytorowi, myślicielowi, jednej z najważniejszych postaci kultury XX wieku. Muzykę Cage'a zagrają takie znakomitości jak Krzysztof Knittel, Iwona Mironiuk oraz jeden z najbardziej znanych interpretatorów muzyki Cage'a - Szablocs Esztenyi z Węgier" - zapowiedział Janicki.

W kolejnych dniach wystąpią między innymi: japońska tancerka butoh Risa Takita, amerykański gitarzysta, członek zespołu Fred Frith Guitar Quartet - Nick Didkovsky, kanadyjskie trio muzyki współczesnej Subtle Lip Can. "W sobotnim finale dwukrotnie wystąpi legendarny gitarzysta, znany m.in. z działań z Tomem Waitsem oraz z płyty +Los Cubanos Postizos+ - Marc Ribot" - dodał dyrektor festiwalu.

Organizatorzy festiwalu starają się również zacierać granicę pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi. Impreza rozpocznie się otwarciem zbiorowej wystawy "Ściany" w Galerii Miejskiej "bwa" artystów z Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy i Berlina, których twórczość odnosić się będzie również do idei cage'owskich.

Codziennie, po zakończonych działaniach na scenie głównej festiwalu, publiczność przenosić się będzie do klubu "Mózg", gdzie prezentować się będą producenci muzyki elektronicznej. Wystąpią m.in. Sub Spa, Kateryna Zavoloka z Ukrainy i Laetitia Morais z Portugalii. W trakcie festiwalu oglądać będzie można filmy dokumentujące działalność Johna Cage'a, najsłynniejsze wykonania jego dzieł oraz dokumenty poświęcone improwizacji: "On the Edge" i "Step Accross the Border". (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry