Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Konkurs na upamiętnienie prof. Jana Czochralskiego
2012-11-12
Ogólnopolski konkurs na upamiętnienie postaci i dokonań prof. Jana Czochralskiego ogłosiły władze jego rodzinnej Kcyni. Wynalazki wybitnego naukowca pozwoliły na rozwój technologii półprzewodników.

Jak podkreślił burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling, efektem konkursu mają być konstrukcje, które przy wjazdach do miasta będą przypominać dorobek prof. Czochralskiego i podkreślać fakt jego pochodzenia z Kcyni. "W ten sposób Kcynia wpisuje się w działania zmierzające do ustanowienia przez Sejm RP roku 2013 - Rokiem Prof. Jana Czochralskiego" - dodał burmistrz.

W ostatnim czasie petycje samorządu Kcyni w tej sprawie skierowano do m.in. Prezydium Sejmu RP, posłów z okręgu województwa kujawsko-pomorskiego i szefów klubów parlementarnych oraz poselskich. W samej Kcyni, gdzie naukowiec urodził się i spędził ostatnie lata życia, jest już szkoła podstawowa jego imienia i plac.

Rada miejska zebrała się także na okolicznościowej sesji z udziałem przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, z którą naukowo związany był Czochralski. W obecnie ogłoszonym konkursie główna nagroda to dwa tysiące zł, a projekty można nadsyłać do końca listopada.

Prof. Jan Czochralski urodził się 23 października 1885 r. w Kcyni. Przez wielu nazywany był "praojcem elektroniki". Jego metoda (zwana "metodą Czochralskiego"), polegająca na technice otrzymywania monokryształów, znalazła zastosowanie w fizyce półprzewodników i przemysłu elektronicznego, dając ogromne możliwości rozwoju wielu dziedzin przemysłu. Za datę oficjalnych narodzin metody Czochralskiego uznaje się datę 19 sierpnia 1916 r. Odkrycie tego wybitnego kcynianina wyprzedziło o kilkadziesiąt lat epokę.

W 1924 r. Jan Czochralski wynalazł "stop B" - stop charakteryzujący się dobrymi własnościami ślizgowymi, wytworzony na bazie ołowiu z niewielkimi dodatkami wapnia, sodu, litu i aluminium, który znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie.

W 1925 r. prof. Czochralski został prezesem Niemieckiego Towarzystwa Metaloznawczego. W 1929 r. wraz z rodziną powrócił do Polski i osiadł w Warszawie. W tym samym roku powierzono mu organizację katedry Metalurgii Metaloznawstwa Politechniki Warszawskiej. Był również członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Podczas wojny kierował zakładem badawczym utworzonym za zgodą Niemców z przedwojennej katedry PW i jednocześnie przez całą okupację współpracował z AK. Mimo braku dowodów został po wojnie oskarżony o kolaborację z okupantem. W 1946 roku powrócił do rodzinnej Kcyni i uruchomił tu Zakłady Chemiczne "BION".

Zmarł 22 kwietnia 1953 r. i został pochowany na cmentarzu w Kcyni. Senat Politechniki Warszawskiej dopiero w 2011 roku podjął uchwałę o rehabilitacji naukowca. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry