Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Daniel Olbrychski odbierze nagrodę Plus Camerimage
2012-11-12
Daniel Olbrychski odbierze nagrodę za szczególny wkład w sztukę filmową podczas tegorocznego festiwalu Plus Camerimage. Dwudziesta edycja tej imprezy rozpocznie się 24 listopada w Bydgoszczy.

"Wkładu Daniela Olbrychskiego w sztukę aktorską oraz filmową nie da się przecenić. Dlatego też z dumą ogłaszamy, że w trakcie 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage Daniel Olbrychski zostanie uhonorowany +Nagrodą dla aktora za szczególny wkład w sztukę filmową+" - poinformował twórca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz.

Aktor występuje na ekranach kinowych oraz deskach scenicznych już od pięciu dekad, a na swoim koncie ma ponad dwieście kreacji.

"W teatrze podejmował się aktorskiej interpretacji każdego, największego nawet wyzwania, łącznie z szekspirowskimi gigantami - Hamletem, Makbetem i Otellem - oraz rolą Rhetta Butlera w scenicznej adaptacji +Przeminęło z wiatrem+. Bez jego ról filmowych - Andrzeja Kmicica z +Potopu+ Jerzego Hoffmana, Karola Borowieckiego z +Ziemi obiecanej+ Andrzeja Wajdy, Marka Arensa z +Jowity+ Janusza Morgensterna, żeby wymienić tylko kilka - polska kinematografia byłaby znacznie uboższa" - zaznaczył Żydowicz.

Danielowi Olbrychskiemu - aktorowi filmowemu i teatralnemu - największą popularność przyniosły role w filmach Andrzeja Wajdy i Jerzego Hoffmana. Zagrał także m.in. w zagranicznych produkcjach Nikity Michałkowa, Claude'a Leloucha oraz w nagrodzonym Oscarem filmie Volkera Schloendorffa "Blaszany bębenek" i również nagrodzonej Oscarem francuskiej produkcji "Przekątna gońca". Ostatnio wystąpił u boku Angeliny Jolie w głośnym obrazie "Salt". Rok temu świętował jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy.

20. Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy potrwa od 24 listopada do 1 grudnia. Zgodnie z podpisaną w tym roku umową Bydgoszcz będzie gościć także co najmniej dwie następne edycje tej imprezy. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry