Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Koncert w 10. rocznicę śmierci Andrzeja Szwalbego
2012-11-09
Koncert z okazji 10. rocznicy śmierci Andrzeja Szwalbego, wybitnego animatora życia kulturalnego, inicjatora powołania i wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego, odbędzie się w niedzielę w Bydgoszczy.

Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz. Na program złożą się utwory wielkich kompozytorów: Samuela Barbera - Adagio na smyczki, Richarda Straussa - Poemat symfoniczny "Życie bohatera" i Henryka Wieniawskiego - Koncert skrzypcowy d-moll.

Andrzej Szwalbe urodził się 30 czerwca 1923 r. w Warszawie. Z wykształcenia był prawnikiem. W 1946 r. trafił do Bydgoszczy, gdzie w 1951 r. objął stanowisko dyrektora Filharmonii Pomorskiej i piastował je przez 40 lat. Dzięki jego zabiegom w 1958 r. wybudowano gmach filharmonii z salą koncertową, której akustyka jest oceniana przez fachowców jako jedna z najlepszych w Europie.

Z inspiracji Szwalbego wokół filharmonii powstała "dzielnica muzyczna": zespół szkół muzycznych, uczelnia muzyczna, internaty i dom akademicki tych placówek, a także parkowa galeria rzeźby z kilkunastoma posągami i popiersiami wybitnych kompozytorów.

Był aktywnym animatorem życia muzycznego Bydgoszczy. Doprowadził m.in. do utworzenia filii ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, która to filia z czasem została przekształcona w samodzielną Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego.

Na festiwalowej mapie Polski, dzięki Szwalbemu, pojawiły Bydgoskie Festiwale Muzyczne, organizowane przemiennie z festiwalem Musica Antiqua Europae Orientalis połączonym z kongresem muzykologicznym, a także konkursy pianistyczne im. Paderewskiego. Jako założyciel Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego zainicjował serię wydawniczą "Z dziejów muzyki polskiej na Pomorzu".

W swoich zainteresowaniach nie ograniczał się do muzyki klasycznej. Doprowadził także do wybudowania salonu Biura Wystaw Artystycznych oraz zainicjował budowę gmachu opery. W siedzibie filharmonii zebrał unikalną kolekcję współczesnych polskich gobelinów oraz wyjątkowy w skali kraju zbiór zabytkowych fortepianów.

Po przejściu na emeryturę w 1991 r. Szwalbe otrzymał tytuł Honorowego Dyrektora Filharmonii Pomorskiej, a dwa lata później został wyróżniony tytułem honorowego obywatela miasta.

Do ostatnich dni Szwalbe z pasją interesował się życiem miasta i zabierał głos we wszystkich dyskusjach dotyczących jego rozwoju. Jego wielkim marzeniem było, aby w Bydgoszczy postał uniwersytet. Pragnienie ziściło się już po jego śmierci w 2005 r., gdy powołano Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Andrzej Szwalbe zmarł 11 listopada 2002 r. w Bydgoszczy. (PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry