Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Przed zimą rusza kampania "Nie dla czadu"
2012-10-24
Od połowy września w Polsce w wyniku zatrucia czadem zmarło 8 osób. W środę pod hasłem "Nie dla czadu" ruszyła kampania MSW i straży pożarnej informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o takich zdarzeniach. Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - przypomina straż pożarna i apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

Rozpoczęta w środę akcja potrwa do marca przyszłego roku. W tym czasie specjaliści, m.in. na antenie Programu I Polskiego Radia, będą informować o zaletach instalacji czujek czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie.

"Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych. To jest mała inwestycja w duże bezpieczeństwo" - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz na środowej konferencji prasowej inaugurującej kolejną edycję kampanii profilaktyczno-edukacyjnej "Nie dla czadu".

W ramach tej akcji do komend staży pożarnej w całym kraju trafi 300 tys. ulotek informujących o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Strażacy przekażą je m.in. do urzędów i szkół. Ulotki będą rozdawać także kominiarze podczas przeglądów instalacji kominowych w budynkach mieszkalnych.

Strażacy przypominają, że zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

"Ten cichy zabójca, tlenek węgla, każdego roku zbiera tragiczny plon. Trzeba szeroko mówić o tych zagrożeniach. Najtragiczniejszym miesiącem był luty, w którym czad zabił 54 osoby. Ofiary i zatrucia tlenkiem węgla zdarzają się nie tylko w starych kamienicach, ale także w nowoczesnych apartamentowcach" - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Podczas ostatniego sezonu grzewczego (listopad 2011 r. - marzec 2012 r.) w wyniku zatrucia tlenkiem węgla poszkodowanych zostało prawie 1,8 tys. osób, z których 106 zmarło. (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry