Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
MS: po przekształceniu sądy będą działały sprawniej
2012-10-11
Po przekształceniu niektórych sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe obywatel będzie miał dostęp do sprawniej działającego sądu; w tych samych budynkach będą rozpoznawane te same sprawy - zapewniał w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów PSL dot. rozporządzenia ministra sprawiedliwości, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że tzw. zniesienie części sądów rejonowych jest w istocie przekształceniem tych sądów w wydziały zamiejscowe. "Z punktu widzenia obywatela (...) nic się nie zmienia. Ten sam sąd w tym samym budynku rozpozna te same sprawy" - podkreślił. Dodał, że obywatel będzie miał dostęp do sądu, który będzie działał sprawniej.

Hajduk podkreślił, że zmiany dotyczą struktury wewnętrznej i mają służyć usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczył, że umożliwią wyrównanie poziomu etatyzacji w skali kraju, skierowanie etatów orzeczniczych do najbardziej obciążonych sądów, a także stworzenie systemu zastępstw.

"Dzisiaj obsadzenie wolnego stanowiska sędziowskiego trwa ponad rok. W małym sądzie, gdy z jakichś przyczyn zabraknie sędziego, mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Gdy zabraknie dwóch sędziów, mamy do czynienia z paraliżem lokalnego wymiaru sprawiedliwości" - powiedział.

Odpowiadając na pytanie dotyczące oszczędności, wiceminister zaznaczył, że będą one wynikały m.in. z likwidacji stanowisk prezesów, wiceprezesów, księgowych i kierowników finansowych. Podkreślił jednak, że głównym zamierzeniem ministra sprawiedliwości jest możliwość zracjonalizowania kadr orzeczniczych i urzędniczych.

"Przekształcenie sądów w wydziały zamiejscowe nie jest degradacją ani gminy, ani powiatu" - podkreślił Hajduk. "Jeśli chodzi o pewne przyzwyczajenia, niekiedy nawet ambicje, one nie mogą stać na przeszkodzie tworzenia efektywnych struktur państwa. Wymiar sprawiedliwości jest czymś więcej niż lokalne ambicje pojedynczych osób" - zaznaczył.

Ludowcy, a także środowiska prawniczo-sędziowskie, protestują przeciw reformie. W środę wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zwrócił się do premiera Donalda Tuska, by Rada Ministrów uchyliła rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji 79 małych sądów rejonowych.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły wnioski PSL i Krajowej Rady Sądownictwa, w których kwestionowana jest możliwość znoszenia i tworzenia sądów przez ministra w drodze rozporządzenia.(PAP)wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry