Czwartek 2021.08.05 Imieniny: Mariana, Oswalda Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Znicze pamięci zapłoną w pięciu województwach
2012-10-08
Akcję zapalania zniczy w miejscach śmierci Polaków w czasie II wojny światowej w województwach: wielkopolskim, pomorskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim, czyli na terenach włączonych do III Rzeszy, organizują regionalne rozgłośnie polskiego radia i oddziały IPN. W akcji uczestniczyć będzie m.in. Polskie Radio PiK.

Akcja społeczna "Zapal znicz pamięci" ma być wyrazem pamięci o ofiarach wojny na ziemiach polskich oraz o historii terroru i okupacji hitlerowskiej na terenach włączonych do Rzeszy po 1939 roku. Znicze zapłoną 21 października.

Zaraz po wkroczeniu do Polski we wrześniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli likwidację polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. W ramach "akcji Tannenberg" zamordowano najbardziej aktywnych przedstawicieli polskiego społeczeństwa: inteligencji, duchowieństwa, ziemiaństwa, urzędników państwowych, oficerów, powstańców śląskich i wielkopolskich, działaczy społecznych i politycznych. Do końca 1939 roku zamordowano 40 tys. osób.

"Chcemy przywrócić pamięć o Polakach mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Wiedza o tym nie przebiła się do wyobraźni i pamięci zbiorowej, która jest budowana poprzez seriale opowiadające o Generalnym Gubernatorstwie i ewentualnie o Kresach Wschodnich" - powiedziała w poniedziałek Anna Gruszecka z Polskiego Radia Merkury w Poznaniu, pomysłodawczyni i współorganizatorka akcji.

Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej wytypowały pięć osób, których losy będą symbolizowały wszystkich zamordowanych.

Są to: Maria Jadwiga Kotowska, sanitariuszka podczas I wojny, zakonnica i nauczycielka, zamordowana w lasach piaśnickich (Pomorze); Leon Barciszewski, działacz polonijny w Niemczech, konsul RP, samorządowiec, prezydent Bydgoszczy, rozstrzelany wraz z synem w tym mieście; Gerard Linke, nauczyciel i harcerz z Nekli, rozstrzelany w publicznej egzekucji w Kostrzynie (Wielkopolskie) po wskazaniu przez niemieckiego kolegę; Aleksander Margolis, ojciec żony Marka Edelmana, łódzki lekarz i społecznik, działacz Bundu, który nie opuścił swoich pacjentów i został zamordowany pod Łodzią oraz ppłk Władysław Kiełbasa, zawodowy oficer, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, poległ podczas kampanii wrześniowej na Śląsku.

Dotychczas akcja "Znicze pamięci" była trzykrotnie organizowana w Wielkopolsce. Dzień akcji nawiązuje do rocznic 20, 21 i 23 października 1939 roku, kiedy to w czternastu miastach Wielkopolski, w publicznych egzekucjach, zamordowano prawie 300 przedstawicieli wielkopolskich elit.

Lista wszystkich miejsc kaźni, przygotowana przez oddziały IPN, znajduje się na stronie internetowej Instytutu.(PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry