Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Pociąg sztuki - z Estonii do Portugalii, w Polsce od piątku
2012-10-02
Pociąg sztuki - Cosmic Underground, którego wagony oddane zostały artystom i wykonawcom, jako miejsce artystycznych działań - w piątek dotrze do Polski. We wrześniu pociąg wyruszył z Estonii i przez Łotwę, Litwę, Polskę, dotrze do Portugalii.

W podróży, która potrwa dwa miesiące, bierze udział ponad 30 osób - artystów, muzyków i aktorów z Estonii, Łotwy, Polski i Portugalii.

"Pociąg składa się z dziesięciu wagonów, w których odbywają się wydarzenia artystyczne, performance oraz dwa wagony socjalne" - wyjaśniła PAP we wtorek PR menedżer projektu Joanna Scheuring-Wielgus.

Pociąg wyruszył we wrześniu z Estonii i zakończy swoją podróż 8 listopada w Portugalii; po drodze zatrzymuje się na dworcach wybranych miast. Na każdej stacji, w dziesięciu wagonach pociągu, odbywają się spektakle, instalacje audiowizualne, teatralne performance i muzyczne happeningi. Wszystkie imprezy opowiadają historię grupy naukowców, którzy badają czas, zainspirowani przez Alberta Einsteina i jego teorię względności.

"Wszystkie wydarzenia artystyczne skupione są wokół tematu czasu i godziny, którą tracimy każdego roku, podczas corocznej zmiany czasu" - opowiadała PAP Scheuring-Wielgus.

W Polsce pociąg odwiedzi Bydgoszcz (5 października), Poznań (6 - 7 października), Legnicę (8 października), Wrocław (10 - 12 października), Jelenią Górę (13 października), Warszawę (15 i 17 października) i Toruń (19 - 21 października).

W wydarzeniu udział biorą artyści sztuk wizualnych, rzeźbiarze, projektanci, architekci, muzycy, pisarze. Polskę reprezentują m.in. grupa SOFA, raper L.U.C, grafik, autor instalacji Stefan Kornacki, muzyk Mariusz Lubomski, malarz i performer Tomasz Cebo oraz aktorzy: Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Łukasz Ignasiński i artyści tworzący Instytut B61 - to projekt z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej i estradowego koncertu.

Bilety są bezpłatnie rozdawane m.in. przez media, na każdy spektakl może jednak wejść maksymalnie 60 osób. "Jeśli ktoś ma już bilet, musi dodatkowo zarejestrować się na naszej stronie internetowej" - wskazuje Scheuring-Wielgus.

Podczas postojów w kolejnych miejscowościach grupy ludzi są oprowadzane po wszystkich dziesięciu wagonach, obchód trwa około godziny. W każdej miejscowości do pociągu wchodzi 4 - 5 grup. "Ludzie się bardzo dobrze bawią" - zapewniła Scheuring-Wielgus.

"Wyjątkowość projektu polega na tym, że jest to artystyczna podróż kolejowa łącząca dwa bieguny Europy - Wschód i Zachód. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne - ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie, zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując te ograniczenia pokazujemy, że Europa nie ma granic" - ocenił Jan Świerkowski z Fundacji Platon z Torunia, która jest pomysłodawcą i głównym producentem projektu Cosmic Underground.

Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej Program Kultura 2007-2013. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

PAP jest patronem medialnym wydarzenia. Szczegóły na stronie http://cosmicunderground.eu (PAP)


wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry