Piątek 2021.07.23 Imieniny: Apolinarego, Brygidy Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 

 
 

 


Z kraju i regionu
Podwójny wernisaż w CSW "Znaki czasu"
2012-10-02
Wystawy dokonań artystycznych Thomasa Bayrle oraz filmów Helke Bayrle zaprezentuje w piątek Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu. Bayrle jest przedstawicielem niemieckiego nurtu pop-artu, uczestnikiem tegorocznego przeglądu Documenta 13.

"Thomas Bayrle to jeden z najważniejszych współczesnych artystów niemieckich, reprezentant europejskiej krytycznej odpowiedzi na amerykański pop-art, podobnie jak jego słynni rodacy Sigmar Polke i Gerhard Richter. Artysta znalazł się w wybitnym gronie trzystu wystawców tegorocznej edycji międzynarodowego pokazu sztuki współczesnej Documenta 13 w Kassel" - poinformowała we wtorek rzeczniczka toruńskiego CSW Aleksandra Mosiołek.

Trzynasta edycja festiwalu w Kassel, odbywającego się co pięć lat od 1955 roku, jest uznawana - obok weneckiego Biennale - za najważniejszą imprezą międzynarodowego obiegu sztuki współczesnej. Jednocześnie krytycy uznają Documenta za najbardziej prestiżowe wydarzenia kulturalne 2012 roku w Europie.

"Bayrle od połowy lat 60. tworzy ręcznie i przy użyciu najskromniejszych środków bardzo złożone wizualnie i graficznie wzory nazywane superstrukturami. Jako świadek powojennego, szalonego boomu ekonomicznego na Zachodzie, absurdów zimnej wojny i wojny w Wietnamie, czy gorzkiego rozczarowania lewicowymi ideologiami, od połowy lat 60. po chwilę obecną Bayrle pokazuje świat współczesny, podkreślając jego najbardziej powszechne, a jednocześnie chore cechy: nadprodukcję, nadkonsumpcję, nadmierną eksploatację i zanieczyszczenie środowiska, przeludnienie" - podkreśliła Mosiołek.

W CSW zaprezentowany zostanie wybór grafik artysty z okresu od początku lat 70. do najnowszych, niektóre wczesne filmy animowane i instalacje z płaszczy przeciwdeszczowych wykonanych z tworzyw sztucznych, a także zupełnie nowe, przygotowane specjalnie na tę okazję dzieła.

"Wraz z pracami Thomasa, a zarazem w dialogu z nimi, zaprezentujemy w CSW serię dokumentalnych filmów o sztuce, które od lat reżyseruje Helke Bayrle. Artystka dokumentuje działalność Portikusa, eksperymentalnej instytucji sztuki we Frankfurcie nad Menem, związanej z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych - Staatliche Hochschule fuer Bildende Kunste" - zapowiedziała rzeczniczka CSW.

Artystka zrealizowała m.in. serię filmów zatytułowanych "Portikus w budowie" z udziałem wielu znanych artystów współczesnych. Filmy te będą prezentowane w czasie wystawy. Obydwoje artyści chętnie angażują się w działania służące edukacji artystycznej i także podczas wizyty w CSW wygłoszą wykłady na temat swojej pracy oraz poprowadzą warsztaty dla studentów i młodych artystów.

Thomas Bayrle, urodzony w 1937 r., mieszka i pracuje w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. Od 1975 do 2002 roku wykładał na Akademii Sztuk Pięknych Staedelschule we Frankfurcie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Prix Arts Electronica w Linz (1995) i Cologne Art Prize (2000). Dzieła Bayrle'a były pokazywane na ponad 30 indywidualnych wystawach i ponad stu wystawach zbiorowych, w tym tak ważnych jak Documenta w Kassel, i licznych biennale na całym świecie.

Helke Bayrle urodziła się w 1941 r. w Toruniu. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. Od 1969 roku pracuje razem z Thomasem Bayrle. Filmy z cyklu "Portikus w budowie" prezentowała m.in. we Frankfurcie nad Menem, Toronto, Kitakyushu, Oslo i Wiedniu.

Wystawa, przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej we Frankfurcie nad Menem, zostanie otwarta w piątek i potrwa do końca grudnia. (PAP)

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry